Вакансії

Мистецька резиденція у Рівному: про воду, середовище і спільноту

Цього літа у Рівному відбудеться резиденція Contemporary Art Rivne, що буде присвячена воді, збереженню історичної спадщини й осмисленню екологічної ситуації в регіоні. Резиденцію організовано командою Платформи взаємодій «Простір» у партнерстві з Національним університетом водного господарства та природокористування за підтримки Українського культурного фонду. Your Art публікує розмову організаторів першої мистецької резиденції у місті про екологію. Учасники розмови: запрошений куратор Дмитро Чепурний, координаторка проєкту Олена Білик, дизайнерка Ярослава Ковальчук.

Фото: Олександр Паньковець, із серії Nymphical Deer
Фото: Олександр Паньковець, із серії Nymphical Deer

Як все починалося і як виникла ідея створити резиденцію

Олена Білик: «Простір» був створений у 2016 році як ініціатива активних рівнян. Ми — своєрідна платформа взаємодій, яка об’єднує дуже різних людей, їхні ідеї та ініціативи. Одним зі знакових напрямків проєктів «Простору» є креативні індустрії. Ключова цінність креативної економіки — інтелектуальний капітал. Розвиток креативних і культурних індустрій є невід’ємною складовою сучасної економіки, а також може стати поштовхом для розвитку невеликих міст, оскільки не залежить від викопних ресурсів. У 2020 році у Рівному відбувся фестиваль креативних індустрій, місто стало представництвом House of Europe в Україні.

Ще у 2019 році ми почали працювати над проєктом мистецької резиденції в Рівному. Спільно з  партнерами, які отримують підтримку від УКФ, провели дослідження мистецьких резиденцій. За цей час ми спілкувалися з менеджерами, які професійно займаються організацією резиденцій — Ольгою Запорожець та Ліною Романухою, які родом з Рівного. Дослідження про резиденції допомагала робити кураторка Наташа Чичасова. Цьогоріч нам знову вдалося залучити фінансування УКФ на реалізацію резиденції, яка об’єднує митців, науковців та активістів. 

Для резиденції цього року ми обрали тему води й залучили Національний університет водного господарства та природокористування до обговорення проблем екології та створення спільних проєктів. Ми спільно працюватимемо з місцевими водоймами Устею та Басовим кутом. Мета проєкту — не тільки познайомити місто з сучасним мистецтвом, але й розвивати екологічну свідомість.

Платформа взаємодій «Простір», Рівне. Зліва направо: Олена Білик, Ірина Мороз, Олена Тинник, Надія Голяка, Віталій Прокопець, Валентин Дуплій, Наталія Лозовська

Про тему резиденції, роботу з екологією та місцевим контекстом

Дмитро Чепурний: Минулого року я працював над резиденцію «Ландшафт як монумент» разом з фондом ІЗОЛЯЦІЯ. Головним інтересом для мене стала тема резиденції — вода. Я почав читати аналітичні матеріали: від екологічних звітів про Устю й Басів кут до знеліснення на Волині та статей про кризу води у світі. Загалом зараз в екологічній гуманітаристиці триває «блакитний поворот», що характеризує підвищення інтересу до води. Справа у тому, що всі попередні знання були створені на суші, а тепер це підважується зворотним інтересом. Працюючи з ландшафтом минулого року, я надихався ідеями Тіма Інгольда та його розумінням ландшафту як екологічного процесу, тож мені знову було цікаво розробити програму для художників та художниць, дослідників і дослідниць, екологічних активістів й активісток з цієї перспективи. 

Досліджувати й рефлексувати щодо екологічних викликів методами сучасного мистецтва найлогічніше саме протягом мистецьких резиденцій. Цей формат створює відповідні умови для спільного вивчення і обговорення протягом певного проміжку часу, а також надає ресурси для створення індивідуальних чи групових проєктів за результатами занурення у контекст. Якщо в місті слабко розвинена інфраструктура мистецтва, резиденція є вдалим інструментом, що дозволяє пожвавити ситуацію. Але сучасне мистецтво може розвиватися у різних обставинах, коли є інфраструктура або коли її немає. За браком інституцій це може бути шлях самоорганізації. Цікавими прикладами є: простір PVS у Луцьку, галерея Detenpyla у Львові, «Гараж127» у Харкові, простір Noch в Одесі.

Я добре познайомився з Рівним у 2018 році, коли відвідав літню школу «Як міста (не) пам’ятають». Місто багато разів змінювалося й відігравало різну роль в історії. Дуже багато змінилося з часів, коли тут було побудовано перше поселення біля води. В модерній історії місто та його мешканці з мешканками пережили декілька окупацій, Голокост, індустріалізацію, розпад Радянського союзу тощо. Так сталося, що я завжди мав рідню у Рівному, тому мені цікаво відновити зв’язок з цим місцем. На резиденції нам важливо створити ситуацію, коли у місті з’явиться критична маса, що буде спроможна створювати щось якісне. 

Запрошений куратор резиденції, Дмитро Чепурний. Фото: @ustye_reki

Про концепцію дизайну та інтерес до місцевих водойм

Ярослава Ковальчук: Для дизайну резиденції в Рівному використано фото місцевих водойм. Лінія, яку можна знайти на кожному зображенні — шрифтовий контур річки Устя, що протікає містом (примред. — від Малого Олексина на півночі 50°39’40.9″N 26°14’41.0″E до штучного водосховища Басів Кут на півдні 50°36’18.5″N 26°15’17.0″E). 

Деякі кольори шрифту відповідають кольорам місцевої води у різні пори року й були інспіровані географічним дослідженням кольорів річок. Автори статті The Color of Rivers описують процеси зміни кольору водойм, стверджуючи, що це динамічний процес. У дизайні резиденції колір домінуючого шрифту теж має динамічний характер і змінюється щоразу, залежно від використаного зображення місцевого пейзажу.  

Естетика повсякденної фотографії, яку можна побачити у мережі — важлива частина айдентики резиденції, що робить дизайн більш чесним. Дещо брудний колір акцентує увагу на екологічних викликах спільноти, що має дбати про навколишнє середовище.

Contemporary Art Rivne. Дизайн: Ярослава Ковальчук

Дмитро Чепурний: Важливо, що нас надихають буденні речі. Ми намагаємося продемонструвати місцевий ландшафт як екологічний процес. Осмислення цього середовища та його історії є ключовим напрямком нашої роботи. Резиденція має на меті розвивати спроможність місцевої спільноти до самоорганізації перед різними викликами й пропонує відкриті формати взаємодії. Опен-кол теж є відкритою формою, яка дозволяє будь-кому долучитися до проєкту. Його було продовжено — він триватиме до 8 липня 23:59 за київським часом. 

Подати заявку можна за гіперпосиланням. Закликаю усіх долучатися, особливо заохочуємо представників і представниць Рівного та регіону, а також людей, які мають інтерес чи досвід роботи з місцем.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: