Наташа Шульте про тілесність і вплив глобального стану, капіталу, нових технологій на створення присутності
«Закрита система» — це проєкт одеської художниці Наташі Шульте, представлений у Музеї сучасного мистецтва Одеси за кураторства Андрія Сігунцова. Проєкт розгортається у білій музейній залі, де поруч з живописними роботами і фотографіями розміщено інсталяцію з живими істотами — комахами і хижими рослинами. Наташа досліджує феномен тілесності як практики політичного (само)вираження. Чотири фотографії в експозиційному просторі, на яких зображено поступове розчинення тіла у білій порожнечі, повертають глядача до ідеї, що свідомість має тілесний вимір. Ця логіка випливає з нашого просторового сприйняття, яке конструюється відповідно до координат людських тіл, адже наші тіла допомагають виявити нашу суб’єктність. Тіла на фотографіях, зроблених Наташею — контрольовані, перезібрані відповідно до бажання оформити ними простір. Їхня тілесність нівельована, трансформована у масу, позбавлену індивідуалізованих рис. Ці соціальні тіла не проявляють себе, їх прирівняли до об’єктів, речей.
Інсталяція, яка розташована в кінці зали, втілює образ режиму контролю і влади над тілесністю, яка, відповідно до тези Жана-Люка Нансі, є основою ідентичності громадян. І тіла на фотографіях, і мошки дрозофіли піддаються насильству зовнішніх сил. Істоти за склом у залі перебувають під поглядом спостерігача, не усвідомлюючи цього. Форма організації простору впорядковує життя і смерть мошок, життя і насичення мухоловок.
Фотографії та інсталяція вступають у діалог з живописними роботами, на яких зображено геометричні абстрактні форми. Процедура розділення музейного простору на віртуальні кордони звична для цього середовища, адже переміщення серед умовних кордонів між витворами мистецтва — зрозуміла відвідувачам та відвідувачкам музею стратегія пересування. От тільки кількість обмежень збільшилася за останні два роки. Карантинні межі, які пропонують нам адміністрації інституцій і держави — це нові виміри контролю. Через карантинну статистику вони визначають нові обмеження. Громадянство визначає цінність тіл.
Лєра Карпань поговорила з Наташею Шульте про її роботу над проєктом, володіння тілом та локальні проблеми взаємодії тіла і влади.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: