Вакансії

Некоторые умирают целиком и сразу, а ты умираешь по чуть-чуть

Для рубрики ЗАПАЛЕННЯ художниця Катерина Лісовенко зробила серію дуже особистих малюнків — епізодичних розкадровок з її тривалого та болісного виходу зі стосунків, в яких мали місце психологічне насилля та маніпуляції. Протягом пандемії, коли ситуація в її родині загострилася, вона писала про цей досвід на сторінці в фейсбук, що зрештою давало їй підтримку друзів та впевненості у своїх діях. 

Проблеми різного роду насилля в сімейних стосунках є одними з найбільш нагальних та складних в світі. Як відзначають різні правозахисні джерела, у 2020 році на тлі загальної пандемічної тривоги та вимушеного тривалого перебування в обмежених просторах рівень насилля збільшився. Для постраждалих це ускладнювалося неможливістю обрати більш безпечні умови перебування.

Попри популярні уявлення про те, що вихід з насильницьких та маніпулятивних стосунків є лише питанням вибору, реальна ситуація є складнішою. Дуже часто інфраструктури соціальної, психологічної та правової підтримки відсутні, залишаючи людину один на один з проблемою.

В своїх малюнках Лісовенко звертається до останніх моментів розставання, коли їй довелося неодноразово звертатися в поліцію, а також вимагати психіатричної експертизи для чоловіка. Все це відбувалося на тлі погроз, невпевненості у власній можливості подбати про себе та дітей в майбутньому, а також певному супротиві з боку державних служб, які не передбачають попереджувальних дій, що можуть врятувати життя та здоров’я жінки.

Катерина Лісовенко

Некоторые умирают целиком и сразу, а ты умираешь по чуть-чуть.

Сначала ты умер, когда собрался навсегда уехать.

Потом ты понемногу умирал раза три, когда заявлял о расставании.

Когда ты написал, что хочешь покончить жизнь самоубийством, то умер очень сильно, но не до конца.

1

Ты снова почти совсем умер, когда я решила, что у меня не останется скоро сил, чтобы дышать, и попросила меня не тревожить. И тут ты вдруг ожил, только ожил не ты, а что-то другое. Оно хочет, чтоб у меня не осталось сил дышать, но я запретила этому меня тревожить.

Тогда оно  умерло, сначала  было мертвым тихо, как спящий ребенок. Потом мертвый сон начал засасывать и меня, и их, и мать. Мать любит смерть и не мешает ей. Мать не боится. Она ласково смотрела на это, когда проходила рядом. Мать хотела, чтоб оно дышало. Мать хотела, чтоб оно не дышало.

130817604_1482210085306183_4216159858825582620_n131222331_1081149672346029_2775753777787867998_n

Доктор сказал, что это слишком живо, чтоб забрать его в больницу. Доктор тоже любит смерть и не мешает ей. Доктор хотел, чтоб оно дышало, доктор хотел, чтоб оно не дышало.

2

На следующий день оно было достаточно неживым, чтоб забрать его в больницу. Оно было неживым совсем чуть-чуть. Скоро это ожило и стало еще мертвее прежнего.

Мертвое оно было синим. Мертвое оно билось в судорогах. Мертвое оно лежало со связанными руками. Мертвое оно завывало. Мертвое оно впало в кому. Мертвое это ненадолго проснулось и сказало доктору, который хотел, чтоб оно дышало и не дышало, что оно съело двадцать четыре таблетки гидазепама. Мертвое оно снова уснуло.

3

Мертвое оно встало, шатаясь, с кровати. Мертвое оно сказало, что оно недостаточно мертвое, и что двадцать четыре таблетки гидазепама это неэффективно. Мертвое оно сказало, что эффективно лечь под поезд.

Я люблю смерть и не хочу ей мешать. Я хочу, чтоб мертвое оно дышало, я хочу, чтоб мертвое оно не дышало.

***

>> За даними Мінсоцполітики з моменту початку пандемії кількість звернень щодо домашнього насилля зросла на 66%. Згідно джерела, що нині в Україні соціальні послуги через учинення домашнього насильства надають 396 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги, діють 29 притулків для надання постраждалим допомоги, 2 центри медико-соціальної реабілітації і 10 центрів денного перебування постраждалих осіб.

>> В травні 2020 року в Києві була відкрита перша кризова кімната для жінок, які постраждали від домашнього насильства.

>> Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації працює з 1997 року.

Телефони гарячої лінії: 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного).

>> Більше про запобігання домашньому насиллю — ГО «Ла Страда».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: