Вакансії

10 найвідоміших живописних робіт у світі

CNN Style проаналізувало пошукові запити Google та створило підбірку робіт, що очолювали результати пошуку останні п’ять років. Видання порівняло десятки популярних шедеврів — від класичних творів, як «Мона Ліза», «Велика хвиля в Канаґава» та «Спаситель світу» до більш сучасних робіт, таких як «Опівнічники» і серії «Собаки, що грають в покер».

«Мона Ліза» Леонардо да Вінчі

Орієнтовно 1503–1519, Лувр (Париж)
Орієнтовно 1503–1519, Лувр (Париж)

Не дивно, що найвідоміша картина у світі — це таємнича жінка із загадковою посмішкою. До речі, це одне з небагатьох визначень щодо цього твору мистецтва. Вважають, що для картини позувала Ліза Джерардіні, дружина флорентійського купця Франческо дель Джокондо, втім, експерти мають сумніви. За даними Лувру, де робота з’явилася у 1804 році, картина є найдавнішим відомим італійським поясним портретом.

Цікавий факт: мистецтвознавці кажуть, що до ХХ століття «Мона Ліза» була мало відомою широкому загалу. Ситуацію змінив колишній співробітник Лувру: він викрав роботу у 1911 році та два роки її переховував. Ця крадіжка допомогла закріпити місце картини в популярній культурі й відкрила мільйонам людей мистецтво Відродження.

«Тайна вечеря» Леонардо да Вінчі

1495–1498 Санта-Марія-делле-Граціє (Мілан, Італія)
1495–1498 Санта-Марія-делле-Граці (Мілан, Італія)

Леонардо — єдиний художник, який двічі з’являється у цьому рейтингу. Робота створена в епоху, коли в мистецтві домінували релігійні образи. «Тайна вечеря» зображує останній раз, коли Ісус розділив хліб зі своїми учнями перед розп’яттям.

Величезна фреска сягає 4,6 метра у висоту та 8,8 метра у ширину, що робить її справді незабутньою.

Цікавий факт: фреска пережила дві загрози воєнного часу: війська Наполеона використовували стіну їдальні, на якій була написана фреска, для навчальної стрільби, а в часи Другої світової війни шедевр два роки стояв просто неба — під час бомбардування було зруйновано дах монастиря домініканців Санта-Марія-делле-Граці в Мілані.

«Зоряна ніч» Вінсент ван Гог

1889, Музей сучасного мистецтва (Нью-Йорк)
1889, Музей сучасного мистецтва (Нью-Йорк)

Порівняно абстрактний живопис є яскравим прикладом інноваційного та сміливого використання Ван Гогом пастозних мазків. Дивовижні блакитні й жовті кольори картини та мрійлива, запаморочлива атмосфера — інтригують поціновувачів мистецтва десятиліттями.

Цікавий факт: Ван Гог жив у притулку в Сен-Ремі (Франція), де лікувався від психічних захворювань. На написання «Зоряної ночі» художника надихнув вид з вікна кімнати.

«Крик» Едвард Мунк

1893, Національна галерея (Осло) та Музей Мунка (Осло)
1893, Національна галерея (Осло) та Музей Мунка (Осло)

Передусім «Крик» — це не один твір, Британський музей свідчить, що є дві картини, дві пастелі, а також невизначена кількість відбитків. Картини зберігаються в Національному музеї та Музеї Мунка, а у 2012 році одна з пастелей була продана за майже 120 мільйонів доларів на аукціоні.

Як і у випадку з «Мона Лізою», сміливі крадіжки (1994 та 2004) двох версій картини «Крик» допомогли підвищити популярність творів (обидві роботи зрештою були знайдені).

Цікавий факт: андрогінна фігура на передньому плані не кричить, а, ймовірніше, намагається заглушити пронизливий крик природи. На роботу Мунка надихнула прогулянка на заході сонця в Осло, коли драматичний червоний відтінок переповнив його почуття.

«Герніка» Пабло Пікассо

1937, Музей Рейни Софії (Мадрид)
1937, Музей Рейни Софії (Мадрид)

Це найновіша картина в списку, на ній зображено німецьке повітряне бомбардування міста Герніка в регіоні Басків під час громадянської війни в Іспанії.

Картина створена в характерному стилі Пікассо, а пряме зображення жахів війни зробили її важливою частиною культури та історії ХХ століття.

Цікавий факт: «Герніка» була перенесена в нью-йоркський Музей мистецтва Метрополітен під час Другої світової війни на зберігання. Пікассо просив продовжити термін перебування до повернення демократії в Іспанію. Врешті-решт робота повернулася в Мадрид у 1981 році, через шість років після смерті багаторічного іспанського диктатора Франциско Франко.

«Поцілунок» Ґустав Клімт

1907–1908, Музей Верхнього Бельведера (Відень)
1907–1908, Музей Верхнього Бельведера (Відень)

Візантійський художній вплив зі «Золотого періоду» Клімта можна побачити у декорованому одязі, в який вбрана пара закоханих, зображених у натуральну величину.

В описі до роботи, музей, в якому зберігається картина, пише, що «Клімт робить загальну алегоричну заяву про те, що любов є основою людського існування». З огляду на магнетичну привабливість картини, люди, схоже, погоджуються з цим твердженням.

Цікавий факт: допоки «Поцілунок» не продається, інші твори Клімта купуються і продаються за величезні суми. Опра Уінфрі продала картину 1907 року «Портрет Адель Блох-Бауер II» за 150 мільйонів доларів у 2016 році, отримавши прибуток у 60 мільйонів доларів.

«Дівчина з перловою сережкою» Йоганнес Вермеєр

1665, Королівська галерея Мауріцгейс (Гаага, Нідерланди)
1665, Королівська галерея Мауріцгейс (Гаага, Нідерланди)

Цю таємничу улюбленицю часто порівнюють з «Мона Лізою». Окрім стилістичних відмінностей, технічно «Дівчина з перловою сережкою» — це навіть не портрет, а «троні» — голландське слово для малюнку уявної фігури з перебільшеними рисами.

Шедевр олійного живопису вражає своєю простотою. Дівчина в блакитно-золотому тюрбані та великій перловій сережці й темне тло — от і весь фокус.

Цікавий факт: поки у Королівській галереї Мауріцгейс відбувався ремонт з 2012 по 2014 рік, «Дівчина з перловою сережкою» їздила на гастролі в США, Італію та Японію. Картина збирала величезні натовпи, що ще більше закріпило за нею статус одного з найвідоміших творів мистецтва у світі.

«Народження Венери» Сандро Боттічеллі

1485, Галерея Уффіці (Флоренція, Італія)
1485, Галерея Уффіці (Флоренція, Італія)

Найстаріша картина в найвідомішій десятці й така, що конкурує з «Поцілунком» за звання найбільш чуттєвої. «Народження Венери», мабуть, була замовлена членом заможної сім’ї Медічі, що століттями керувала Флоренцією та прилеглими районами.

Повернувшись з новим інтересом до класичної грецької культури у стилі раннього Відродження, Боттічеллі створює незабутню фігуру Богині кохання, що виходить з величезної мушлі.

Цікавий факт: у «Венері» Боттічеллі є два значних нововведення. По-перше, робота написана на полотні замість більш популярного у той час дерева. По-друге, оголеність в той час була рідкістю, тож це було великою сміливістю — зобразити Венеру повністю оголеною, прикритою лише її довгим, розпущеним волоссям та руками, що ледь затуляють найінтимніші частини тіла.

«Фрейліни» Дієго Веласкес

1656, Музей Прадо (Мадрид)

Представлена в популярному та величезному Музеї Прадо, «Фрейліни» — не тільки найвідоміша картина Дієго Веласкеса, але й одна з найбільших. Складність твору протягом століть захоплювала мистецтвознавців та глядачів.

Це водночас і груповий портрет іспанської королівської родини, а також автопортрет самого Веласкеса, адже побачити художника можна на роботі ліворуч.

Цікавий факт: «Фрейліни» створені на замовлення іспанського короля Філіпа IV, який правив з 1621 по 1665 рік. Робота пробула в королівському палаці до 1819 року, після чого потрапила в Прадо.

«Створення Адама» Мікеланджело

«Створення Адама» Мікеланджело
1508–1512, Сикстинська капела (Ватикан)

Найвідоміша робота художника Мікеланджело зображує Бога та Адама, які майже торкаються один одного пальцями. Це одне з найбільш відтворених зображень в історії.

Зображення Адама натякає на інший талант Мікеланджело — його «Давид», можливо, найвідоміша скульптура у світі. Височенну мармурову статую можна побачити у Галереї Академії у Флоренції.

Цікавий факт: від диму свічок стеля Сикстинської капели дуже потьмяніла. Після тривалого масштабного прибирання, що закінчилося в 1989 році, люди були вражені, коли побачили, які насичені та яскраві кольори використовував Мікеланджело.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: