10 найвідоміших живописних робіт у світі

CNN Style проаналізувало пошукові запити Google та створило підбірку робіт, що очолювали результати пошуку останні п’ять років. Видання порівняло десятки популярних шедеврів — від класичних творів, як «Мона Ліза», «Велика хвиля в Канаґава» та «Спаситель світу» до більш сучасних робіт, таких як «Опівнічники» і серії «Собаки, що грають в покер».

«Мона Ліза» Леонардо да Вінчі

Орієнтовно 1503–1519, Лувр (Париж)

Не дивно, що найвідоміша картина у світі — це таємнича жінка із загадковою посмішкою. До речі, це одне з небагатьох визначень щодо цього твору мистецтва. Вважають, що для картини позувала Ліза Джерардіні, дружина флорентійського купця Франческо дель Джокондо, втім, експерти мають сумніви. За даними Лувру, де робота з’явилася у 1804 році, картина є найдавнішим відомим італійським поясним портретом.

Цікавий факт: мистецтвознавці кажуть, що до ХХ століття «Мона Ліза» була мало відомою широкому загалу. Ситуацію змінив колишній співробітник Лувру: він викрав роботу у 1911 році та два роки її переховував. Ця крадіжка допомогла закріпити місце картини в популярній культурі й відкрила мільйонам людей мистецтво Відродження.

«Тайна вечеря» Леонардо да Вінчі

1495–1498 Санта-Марія-делле-Граці (Мілан, Італія)

Леонардо — єдиний художник, який двічі з’являється у цьому рейтингу. Робота створена в епоху, коли в мистецтві домінували релігійні образи. «Тайна вечеря» зображує останній раз, коли Ісус розділив хліб зі своїми учнями перед розп’яттям.

Величезна фреска сягає 4,6 метра у висоту та 8,8 метра у ширину, що робить її справді незабутньою.

Цікавий факт: фреска пережила дві загрози воєнного часу: війська Наполеона використовували стіну їдальні, на якій була написана фреска, для навчальної стрільби, а в часи Другої світової війни шедевр два роки стояв просто неба — під час бомбардування було зруйновано дах монастиря домініканців Санта-Марія-делле-Граці в Мілані.

«Зоряна ніч» Вінсент ван Гог

1889, Музей сучасного мистецтва (Нью-Йорк)

Порівняно абстрактний живопис є яскравим прикладом інноваційного та сміливого використання Ван Гогом пастозних мазків. Дивовижні блакитні й жовті кольори картини та мрійлива, запаморочлива атмосфера — інтригують поціновувачів мистецтва десятиліттями.

Цікавий факт: Ван Гог жив у притулку в Сен-Ремі (Франція), де лікувався від психічних захворювань. На написання «Зоряної ночі» художника надихнув вид з вікна кімнати.

«Крик» Едвард Мунк

1893, Національна галерея (Осло) та Музей Мунка (Осло)

Передусім «Крик» — це не один твір, Британський музей свідчить, що є дві картини, дві пастелі, а також невизначена кількість відбитків. Картини зберігаються в Національному музеї та Музеї Мунка, а у 2012 році одна з пастелей була продана за майже 120 мільйонів доларів на аукціоні.

Як і у випадку з «Мона Лізою», сміливі крадіжки (1994 та 2004) двох версій картини «Крик» допомогли підвищити популярність творів (обидві роботи зрештою були знайдені).

Цікавий факт: андрогінна фігура на передньому плані не кричить, а, ймовірніше, намагається заглушити пронизливий крик природи. На роботу Мунка надихнула прогулянка на заході сонця в Осло, коли драматичний червоний відтінок переповнив його почуття.

«Герніка» Пабло Пікассо

1937, Музей Рейни Софії (Мадрид)

Це найновіша картина в списку, на ній зображено німецьке повітряне бомбардування міста Герніка в регіоні Басків під час громадянської війни в Іспанії.

Картина створена в характерному стилі Пікассо, а пряме зображення жахів війни зробили її важливою частиною культури та історії ХХ століття.

Цікавий факт: «Герніка» була перенесена в нью-йоркський Музей мистецтва Метрополітен під час Другої світової війни на зберігання. Пікассо просив продовжити термін перебування до повернення демократії в Іспанію. Врешті-решт робота повернулася в Мадрид у 1981 році, через шість років після смерті багаторічного іспанського диктатора Франциско Франко.

«Поцілунок» Густав Клімт

1907–1908, Музей Верхнього Бельведера (Відень)

Візантійський художній вплив зі «Золотого періоду» Клімта можна побачити у декорованому одязі, в який вбрана пара закоханих, зображених у натуральну величину.

В описі до роботи, музей, в якому зберігається картина, пише, що «Клімт робить загальну алегоричну заяву про те, що любов є основою людського існування». З огляду на магнетичну привабливість картини, люди, схоже, погоджуються з цим твердженням.

Цікавий факт: допоки «Поцілунок» не продається, інші твори Клімта купуються і продаються за величезні суми. Опра Уінфрі продала картину 1907 року «Портрет Адель Блох-Бауер II» за 150 мільйонів доларів у 2016 році, отримавши прибуток у 60 мільйонів доларів.

«Дівчина з перловою сережкою» Йоганнес Вермеєр

1665, Королівська галерея Мауріцгейс (Гаага, Нідерланди)

Цю таємничу улюбленицю часто порівнюють з «Мона Лізою». Окрім стилістичних відмінностей, технічно «Дівчина з перловою сережкою» — це навіть не портрет, а «троні» — голландське слово для малюнку уявної фігури з перебільшеними рисами.

Шедевр олійного живопису вражає своєю простотою. Дівчина в блакитно-золотому тюрбані та великій перловій сережці й темне тло — от і весь фокус.

Цікавий факт: поки у Королівській галереї Мауріцгейс відбувався ремонт з 2012 по 2014 рік, «Дівчина з перловою сережкою» їздила на гастролі в США, Італію та Японію. Картина збирала величезні натовпи, що ще більше закріпило за нею статус одного з найвідоміших творів мистецтва у світі.

«Народження Венери» Сандро Боттічеллі

1485, Галерея Уффіці (Флоренція, Італія)

Найстаріша картина в найвідомішій десятці й така, що конкурує з «Поцілунком» за звання найбільш чуттєвої. «Народження Венери», мабуть, була замовлена членом заможної сім’ї Медічі, що століттями керувала Флоренцією та прилеглими районами.

Повернувшись з новим інтересом до класичної грецької культури у стилі раннього Відродження, Боттічеллі створює незабутню фігуру Богині кохання, що виходить з величезної мушлі.

Цікавий факт: у «Венері» Боттічеллі є два значних нововведення. По-перше, робота написана на полотні замість більш популярного у той час дерева. По-друге, оголеність в той час була рідкістю, тож це було великою сміливістю — зобразити Венеру повністю оголеною, прикритою лише її довгим, розпущеним волоссям та руками, що ледь затуляють найінтимніші частини тіла.

«Фрейліни» Дієго Веласкес

1656, Музей Прадо (Мадрид)

Представлена в популярному та величезному Музеї Прадо, «Фрейліни» — не тільки найвідоміша картина Дієго Веласкеса, але й одна з найбільших. Складність твору протягом століть захоплювала мистецтвознавців та глядачів.

Це водночас і груповий портрет іспанської королівської родини, а також автопортрет самого Веласкеса, адже побачити художника можна на роботі ліворуч.

Цікавий факт: «Фрейліни» створені на замовлення іспанського короля Філіпа IV, який правив з 1621 по 1665 рік. Робота пробула в королівському палаці до 1819 року, після чого потрапила в Прадо.

«Створення Адама» Мікеланджело

1508–1512, Сикстинська капела (Ватикан)

Найвідоміша робота художника Мікеланджело зображує Бога та Адама, які майже торкаються один одного пальцями. Це одне з найбільш відтворених зображень в історії.

Зображення Адама натякає на інший талант Мікеланджело — його «Давид», можливо, найвідоміша скульптура у світі. Височенну мармурову статую можна побачити у Галереї Академії у Флоренції.

Цікавий факт: від диму свічок стеля Сикстинської капели дуже потьмяніла. Після тривалого масштабного прибирання, що закінчилося в 1989 році, люди були вражені, коли побачили, які насичені та яскраві кольори використовував Мікеланджело.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та нажміть Ctrl+Enter.

Більше матеріалів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: