Розповідь про проєкт Coming Out of Isolation 2.0 хочеться почати з базових тез, на які спирався фонд ІЗОЛЯЦІЯ та КиївПрайд, починаючи співпрацю направлену на «вихід з тіні» української ЛГБТ+ спільноти.
По-перше, поділяємо переконання, що інституції, чи то арт інституція чи громадська організація, є колонами, на яких тримається демократичне суспільство. Говорячи про виклики двадцять першого століття та уроки двадцятого в своїй книжечці «Про тиранію. Двадцять уроків ХХ століття» Тімоті Снайдер наголошує, що саме інституції першими потерпають від владної тиранії і через це конче потребують нашого захисту та підтримки, адже боронять загальнолюдські ідеали та захищають громадянські права кожної людини. По-друге, і тут у пригоді стане інша дослідниця — Донна Харауей, яка стверджує, що єдиний спосіб впоратися з викликами антропоцену та капіталоцену, як то екологічна криза або зростання нерівності між багатими і бідними, це жити та помирати на понівеченій Планеті разом усвідомлюючи нашу спільну відповідальність.
Здавалося б як ці роздуми корелюють з довготривалим проєктом, який складається з художньої резиденції для українських художників(ць), створення п’яти коротких фільмів на ЛГБТ+ тематику та їх подальшу презентацію в різних куточках Україна та за кордоном? Уся справа в тому, що в Україні й досі превалюють переважно гомофобські настрої або у кращому випадку абсолютна необізнаність та індиферентність щодо ЛГБТ+ спільноти. Це є проблемою тому, що певна спільнота або навіть краще сказати група людей, єдиною спільною рисою якої є їхня відмінна від тої, що прийнято називати нормою, гендерна ідентичність, дискримінується та зневажається. А отже не можемо говорити про рівні права та можливості, які у демократичному суспільстві мають бути прерогативою кожного громадянина. Спекулюючи можна уявити, що одного дня держава з одній її відомих причин почне утискати блакитнооких або шульг й вони також стануть маргіналізованою групою поряд з ЛГБТ+. Звісно представники(ці) пригнобленої групи можуть самостійно відстоювати свої права, але ефективніше така боротьба може бути, якщо в неї включаться саме інституції, які спроможні робити це більш системно. Подолання маргіналізації та утисків певної групи також може бути продуктивною стратегією для вирішення нагальних глобальних проблем сьогодення, тож будь-якою ціною слід шукати способів бути разом (не забуваючи при цьому про гетерогенність тобто різноманіття, з якого складається єдність).
Отже, Coming Out of Isolation 2.0 покликаний за допомогою сучасного мистецтва неупереджено та критично говорити про різні, в тому числі й небінарні гендерні ідентичності, сприяти видимості ЛГБТ+ людей, їхньому повноцінному та рівноправному включенню у суспільне життя. Задля досягнення цієї мети ми за конкурсом обрали 5 українських художників(ць), які протягом місяця знаходились на резиденції у ІЗОЛЯЦІЇ. На противагу минулорічному досвіду, коли у резидентів(ок) була повна свобода у виборі медіуму і як результат з’явився фотопроект, перформанс, серія ілюстрацій та інсталяція, цього року ми обрали один медіум — відео, з яким запропонували працювати всім художникам(цям) під керівництвом української художниці, що спеціалізується саме на відео Аліни Клейтман. Протягом місяця учасники(ці) зустрічалися та слухали лекції режисерів(ок), художників(ць), арт-критиків(инь) та працювали над ідеями власних коротких фільмів. У підсумку маємо 5 дуже різних за жанром та тематикою сценаріїв, за якими вже почалися зйомки.
Слід зазначити, що не всі учасники(ці) є представниками(цями) ЛГБТ+ спільноти, та навіть не всі попередньо працювали з цією темою або з відео. Тож для нас було цікаво надати їм знання та можливість попрацювати з ЛГБТ+ темою у форматі відео й одночасно стимулювати дискусію і критичне мислення у художніх колах. На розсуд глядачів у травні буде представлено 5 відео робот або короткометражних фільмів, що розповідатимуть історію дівчини-трансгендера, показуватимуть сумніви рома напередодні весілля і художника з флюїдною ідентичністю, занурять у козацький гей-бурлеск та футуристичну археологію.
Проєкт Coming Out of Isolation 2.0 планує подорожувати Україною та дістатися чи то у форматі виставки, чи спеціального кінопоказу, а згодом і альманаху, що буде доступний онлайн, до різного глядача, який хотів би дізнатися більше про різноманітні гендерні ідентичності, ЛГБТ+ спільноту й таким чином навчитися бути разом, залишаючись собою та приймаючи іншого.
Катерина Філюк
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: