Вакансії

Бути разом

exc-5ea683bd192a052e37b44720
exc-5ea683bd192a052e37b44720

Розповідь про проєкт Coming Out of Isolation 2.0 хочеться почати з базових тез, на які спирався фонд ІЗОЛЯЦІЯ та КиївПрайд, починаючи співпрацю направлену на «вихід з тіні» української ЛГБТ+ спільноти.

По-перше, поділяємо переконання, що інституції, чи то арт інституція чи громадська організація, є колонами, на яких тримається демократичне суспільство. Говорячи про виклики двадцять першого століття та уроки двадцятого в своїй книжечці «Про тиранію. Двадцять уроків ХХ століття» Тімоті Снайдер наголошує, що саме інституції першими потерпають від владної тиранії і через це конче потребують нашого захисту та підтримки, адже боронять загальнолюдські ідеали та захищають громадянські права кожної людини. По-друге, і тут у пригоді стане інша дослідниця — Донна Харауей, яка стверджує, що єдиний спосіб впоратися з викликами антропоцену та капіталоцену, як то екологічна криза або зростання нерівності між багатими і бідними, це жити та помирати на понівеченій Планеті разом усвідомлюючи нашу спільну відповідальність.

Пітчінг проєкту Coming Out of Isolation 2.0. Фото надано фондом ІЗОЛЯЦІЯ
Пітчінг проєкту Coming Out of Isolation 2.0. Фото надано фондом ІЗОЛЯЦІЯ

Здавалося б як ці роздуми корелюють з довготривалим проєктом, який складається з художньої резиденції для українських художників(ць), створення п’яти коротких фільмів на ЛГБТ+ тематику та їх подальшу презентацію в різних куточках Україна та за кордоном? Уся справа в тому, що в Україні й досі превалюють переважно гомофобські настрої або у кращому випадку абсолютна необізнаність та індиферентність щодо ЛГБТ+ спільноти. Це є проблемою тому, що певна спільнота або навіть краще сказати група людей, єдиною спільною рисою якої є їхня відмінна від тої, що прийнято називати нормою, гендерна ідентичність, дискримінується та зневажається. А отже не можемо говорити про рівні права та можливості, які у демократичному суспільстві мають бути прерогативою кожного громадянина. Спекулюючи можна уявити, що одного дня держава з одній її відомих причин почне утискати блакитнооких або шульг й вони також стануть маргіналізованою групою поряд з ЛГБТ+. Звісно представники(ці) пригнобленої групи можуть самостійно відстоювати свої права, але ефективніше така боротьба може бути, якщо в неї включаться саме інституції, які спроможні робити це більш системно. Подолання маргіналізації та утисків певної групи також може бути продуктивною стратегією для вирішення нагальних глобальних проблем сьогодення, тож будь-якою ціною слід шукати способів бути разом (не забуваючи при цьому про гетерогенність тобто різноманіття, з якого складається єдність).

Отже, Coming Out of Isolation 2.0 покликаний за допомогою сучасного мистецтва неупереджено та критично говорити про різні, в тому числі й небінарні гендерні ідентичності, сприяти видимості ЛГБТ+ людей, їхньому повноцінному та рівноправному включенню у суспільне життя. Задля досягнення цієї мети ми за конкурсом обрали 5 українських художників(ць), які протягом місяця знаходились на резиденції у ІЗОЛЯЦІЇ. На противагу минулорічному досвіду, коли у резидентів(ок) була повна свобода у виборі медіуму і як результат з’явився фотопроект, перформанс, серія ілюстрацій та інсталяція, цього року ми обрали один медіум — відео, з яким запропонували працювати всім художникам(цям) під керівництвом української художниці, що спеціалізується саме на відео Аліни Клейтман. Протягом місяця учасники(ці) зустрічалися та слухали лекції режисерів(ок), художників(ць), арт-критиків(инь) та працювали над ідеями власних коротких фільмів. У підсумку маємо 5 дуже різних за жанром та тематикою сценаріїв, за якими вже почалися зйомки.

Слід зазначити, що не всі учасники(ці) є представниками(цями) ЛГБТ+ спільноти, та навіть не всі попередньо працювали з цією темою або з відео. Тож для нас було цікаво надати їм знання та можливість попрацювати з ЛГБТ+ темою у форматі відео й одночасно стимулювати дискусію і критичне мислення у художніх колах. На розсуд глядачів у травні буде представлено 5 відео робот або короткометражних фільмів, що розповідатимуть історію дівчини-трансгендера, показуватимуть сумніви рома напередодні весілля і художника з флюїдною ідентичністю, занурять у козацький гей-бурлеск та футуристичну археологію.

Проєкт Coming Out of Isolation 2.0 планує подорожувати Україною та дістатися чи то у форматі виставки, чи спеціального кінопоказу, а згодом і альманаху, що буде доступний онлайн, до різного глядача, який хотів би дізнатися більше про різноманітні гендерні ідентичності, ЛГБТ+ спільноту й таким чином навчитися бути разом, залишаючись собою та приймаючи іншого.

Учасники пітчінгу Coming Out of Isolation 2.0. Фото надано фондом ІЗОЛЯЦІЯ
Учасники пітчінгу Coming Out of Isolation 2.0. Фото надано фондом ІЗОЛЯЦІЯ

Катерина Філюк

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: