Олекса Манн — учасник другої резиденції проєкту «Ісход. Бірючий 019. Чорногорія», який відбувся на острові Бірючий за підтримки Українського культурного фонду. Художник розповідає про свої роботи, створені під час резиденції.
Усі проблеми і виклики перед якими зараз стоїть людство, глобальні політичні і економічні пертурбації, війни за ресурси і території і абсолютно нові гібридні війни за свідомість, екологічні катастрофи, зародження нового і відновлення старого тоталітаризму, ми звикли сприймати не як цілісну картину, а окремими елементами, фрагментами. Це проблема в проблемі.
Дехто реагує на один з цих фрагментів, який його зачіпає на персональному рівні, дехто на декілька. Бо так влаштована людина і так працюють її захисні механізми. Не бачачи цілого людина зберігає свій власний внутрішній спокій.
Я в своїх роботах останнього часу часто працюю з цією проблемою і використовую принцип «фрагменту». Це такий своєрідний вихід з зони комфорту.
З одного, здавалось би, на перший погляд, не важливого елементу, наприклад, фрагменту пейзажу, чи шматка стіни, чи каналізаційного люка, чи частини паркану, я веду композицію до цільності та розповідаю персональну історію усвідомлення цього світу. Це прості речі, через які можна вирішити велику кількість важливих художніх задач.
Художник має можливість подивитись на цільність і масштабність проблеми заходячи через окремі елементи, ведучи роботу через мікрокосмос і розвиваючи його до макрокосмосу. Обмеження засобів, площина і звуження палітри до декількох кольорів, чорного і білого, ставлячи мінімальний кольоровий акцент, дають безліч варіацій для пластичних знахідок. З одного боку свідоме обмеження засобів, як основний художній принцип, з іншого, завдяки цьому, конструювання насиченої і збагаченої, цільної реальності.
Вихід завжди є, його можна знайти, якщо ти збираєш ці фрагменти до купи і будеш мати уяву про цільне явище.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: