Вакансії

Як влаштована Photinus Studio

Photinus Studiо — спільнота художників і музикантів, започаткована Лєрою Полянськовою, Георгієм Потопальським, Максом Роботовим й Іваном Світличним. Студія займається переважно розробкою та створенням світлових, звукових, інтерактивних інсталяцій і об’єктів, сценаріями та режисурою мультимедійних шоу, мапінгом, роботою з VR, цифровими технологіями й мистецтвом. Під час пандемії попит на послуги студії значно виріс, тож художники супроводжували більшість виставкових проєктів онлайн. До карантину проєкти співзасновників студії брали участь у міжнародних художніх виставках: Венеційська бієнале, transmediale Vorspiel (Берлін, Німеччина), Digital Cultures (Варшава, Польща); музичних і світлових фестивалях: Strichka Festival (Київ), Ostrov Festival (Київ), Kyiv Lights Festival; низку проєктів створили на замовлення компаній SigmaBleyzer, Motorola, INTEL, Держадміністрації міста Києва (реалізація музично-світлових шоу відреставрованих у 2017 році фонтанів на Майдані Незалежності).

Детальніше про діяльність студії та потребу в організації школи розповідає художниця, співзасновниця Photinus Studio, SVITER art group та експериментального віртуального виставкового простору «Шухляда» — Лєра Полянськова.

Photinus studio, виставка «Добре проторені зв’язки» (в рамках фестивалю Docudays UA),Довженко-Центр. Кураторка виставки — Олександра Набієва. Фото: Макс Роботов
Photinus studio, виставка «Добре проторені зв’язки» (в рамках фестивалю Docudays UA), Довженко-Центр. Кураторка виставки — Олександра Набієва. Фото: Макс Роботов

Про Photinus Studio та організацію роботи 

Photinus Studio утворилася через наше (Лєра Полянськова, Георгій Потопальський, Макс Роботов, Іван Світличний) бажання відділити комерційну діяльність від творчої, що ми намагаємося зробити постійно. У нас є індивідуальні творчі роботи, є спільні. Ми розробляємо експозиційні рішення для художніх інституцій, працюємо з відео, аудіо, інсталяціями. І паралельно є комерційна діяльність, яка потребує роботи з тими ж інструментами, тому позначити окремо творчість і «бізнес» стало вкрай важливим. Але потім з’явилася Photinus Shcool. На якомусь етапі ми зрозуміли: якщо хочемо розвиватися в нових медіа, то потрібне й відповідне творче середовище. Але більше того — ми зрозуміли, що його треба формувати самостійно. Тоді все заплуталося знову. Ті, хто навчався і навчається в Photinus School, долучилися до Photinus Studio й почали створювати власні або спільні художні проєкти, і вже в новому форматі нам доводиться постійно розмежовувати сфери.

Проєкт «Документація тотального аудіоперформансу», художники: Світличний Іван,
Хоменко Леся, артгрупа SVITER

Процес розподілення обов’язків — це здебільшого індивідуальна ініціатива. Всі знають спільне завдання, підзавдання. Кожен знає свої можливості й, відповідно, може знайти зону відповідальності. Водночас завжди можна звернутися по допомогу до інших, і що ще важливіше — отримати її. Не знаю, куди все повернеться через декілька років, але зараз ми радше коло однодумців і, сподіваюся, друзів. Ми розмежовуємо незалежну мистецьку та комерційну діяльності. У комерційних проєктах ми дивимося, чи є якісь цікаві завдання, те, що сприятиме нашому якщо не творчому, то хоча б практичному розвитку — розвитку технічних навичок.

Про Photinus School, викладання в KAMA, (само)освіту та інструменти

KAMA та Photinus School — зовсім різні історії. Перша — певна форма кількамісячного інтенсиву. Тобто після закінчення студенти/-ки отримують теоретичну базу, конкретні практичні знання та розуміння того, як самостійно навчатися далі, якщо є таке бажання. А Photinus School — довгостроковий формат. Як куратори, ми розробляємо основу, закладаємо базові знання, але далі всі разом заглиблюємося в кожну галузь настільки, наскільки це можливо. Ми не обмежуємо себе часовими межами, багато експериментуємо, імпровізуємо. Такий формат дозволяє зберегти головне, заради чого все відбувається — вивчення заради творчості та втілення художніх завдань. Також це дозволяє долучитися новим учасникам/-цям фактично на будь-якому етапі. Люди переважно приходять через «сарафанное радио», потім відбувається співбесіда.

Важливою частиною навчання є спільна й індивідуальна практики, тому ми намагаємося регулярно або створювати свої, або долучатися до інших проєктів. З відносно останніх великих подій одразу пригадується виставка «До­бре про­то­рені зв’язки», що відбулася в межах фестивалю Docudays UA. Кураторкою виставки була Олександра Набієва, яка першочергово є кураторкою міждисциплінарної програми Docudays UA. Я дуже рада і знайомству з Олександрою, і співпраці, і результату. А зовсім з останнього — кіноперфоманс, що відбувся в Довженко-Центрі. Ця подія виникла на перетині декількох проєктів. Також група _mediaklub, що створена на базі Photinus School, виставка play, rec, pause… (вона також відбулася в Довженко-Центрі) і резиденція для роботів від Goethe-Institut. Унаслідок відбулася дивна, водночас дистопічна та утопічна за характером подія: на великому екрані глядачі бачили фільм 1929 року «Нариси радянського міста», біля екрана в цей час  _mediaklub створювали саундтрек, і там же, на сцені, робот GAIA «намагалася» зрозуміти те, що відбувається. У випадку GAIA не можна говорити ні про штучний інтелект, ані про справжнє розуміння. Але її алгоритми видавали цікаві реакції — наприклад, у самому кінці перформансу GAIA сказала: «Time is too fast». 

Photinus studio, виставка «Добре проторені зв’язки» (в рамках фестивалю Docudays UA),Довженко-Центр. Кураторка виставки — Олександра Набієва. Фото: Макс Роботов

Освіта в нашій країні — комплексне і складне питання. Найімовірніше справа в тому, що в нас майже не вчать навчатися, тож цю базу доводиться розробляти самостійно, іноді інтуїтивно. Ми від початку займалися медіаартом, але не знали цього. Все доводилося збирати, як пазл: тут знайшлося трохи теорії, тут інструкція про роботу з програмою, а ось — цікаве інтерв’ю. Тобто спочатку, наприклад, слухаєш Merzbow на аудіокасеті, а через рік дізнаєшся про Курта Швіттерса. Зараз навчатися набагато легше і через те, що вже є фундамент, і через фактично необмежений доступ до інформації. Але з іншого боку, ти потрапляєш у коло під назвою «Я знаю, що нічого не знаю». Саме робота з проєктами допомагає на якийсь час впоратися з цією фрустрацією. Також через це фінальний проєкт є обов’язковим елементом навчального курсу в КАМА. 

У своїй роботі ми працюємо з програмами для роботи зі звуком, відео, відеомапінгом. Платформи Arduino, TouchDesigner, Max Msp, Unity. За необхідністю — Python. Це основне. Але й та сама «традиційна освіта», самостійно, незалежно від попередніх умов і викладачів набута під час навчання, є корисною опцією.

Про запит, пандемію та монетизацію

Для мене важливо, що всі (сподіваюся) нарешті зрозуміли, чим і для чого є наш проєкт «Шухляда», який я з Іваном та Максом придумали у 2013, а запустили у 2017 році. Адже «Шухляда» є саме виставковим онлайн-простором. Але, і це принципова її відмінність від багатьох онлайн-галерей, «Шухляда» не є симуляцією того, що існує офлайн. Проєкти, які експонувалися або експонуються, розробляються саме для «життя» в інтернеті. 

Межа між різними медіа стає все меншою. Загальною тенденцією є міждисциплінарність, а українське середовище — не виняток. Щодо монетизації, то це окреме, цікаве питання. Є певні тенденції, які можна назвати позитивними. Але вони пов’язані не стільки з тим, що попит стає більшим, а з тим, що з обох боків підключаються нові «гравці». 

Експозиційне середовище Shuhliada, скріншот виставки Ярослава Футимського «Хто всі ці люди що бачили той самий пейзаж». Кураторка виставки — Ксенія Малих

Про складні та улюблені проєкти 

Складним є кожен проєкт, і навіть не стільки його створення, скільки експонування. Фактично кожного разу постають питання нестачі часу, фінансування, часто просідає менеджмент. Водночас майже кожен проєкт не реалізується повністю так, як замислювався — ідея виходить з голови й починає жити своїм життям, вже сама диктує тобі правила та умови. Колись читала, що вкотре розповідаючи про «Війну і мир», Толстой сказав, що здивувався, коли Наташа вирішила втекти з Курагіним. Не знаю, наскільки ця історія правдива, але вона доволі точно описує творчий процес — принаймні мій досвід. 

Одним з найбільш улюблених є проєкт «Документація тотального аудіопреформансу». Окрім мене, Макса та Івана, його авторкою є Леся Хоменко. Люблю естетику цієї роботи, її концептуальну складову, але найбільше те, що вона стала майже моїм особистим катарсисом.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: