Коли: з 25 листопада по 31 грудня
Де: Мистецький арсенал, Київ
З початку повномасштабного російського вторгнення в Україну ми бачимо, як забруднюються і отруюються наші чорноземи, зокрема на півдні та сході країни. У цій трансформації відлунює травма радянської індустріалізації — бездумне розорення степів і виснаження ґрунтів, що було наслідком внутрішньої сталінської колонізації та підпорядкованого статусу України. Сьогодні імперія вдається до тих самих засобів насильства та контролю, використовуючи землю та її плоди як знаряддя терору.
Історія тривалого насильства — Голодомору, геноциду та екоциду — трагічно знайома Україні. Проте нині йдеться про загрозу не лише для України, а й про глобальну екологічну й продовольчу безпеку.
Зарадити насильству можна опором: політичним і воєнним. Сміливістю та здатністю протистояти. Однак не тільки цим. Ще одним важливим способом є турбота про землю та людей, що на ній мешкають та її захищають, та спроможність піднімати голос і самостійно розповідати власну історію
На виставці будуть представлені роботи 16 українських художників та художниць:
Катерини Алійник, Олександра Бурлаки, Каті Бучацької, Богдани Войтенко, Ксенії Гнилицької, Андрія Достлєва і Лії Достлєвої, Анни Звягінцевої, Нікіти Кадана, Жанни Кадирової, Алевтини Кахідзе, Катерини Лисовенко, Дарини Мамайсур, Еліаса Парвулеско, Антона Саєнка та Олени Турянської.
Коли: з 21 жовтня по 12 грудня
Де: Imagine Point, Київ
Олексій Малих жив і працював у польських Карпатах, у селі Яворник, давньому місці зустрічі та співпраці польських та українських художників, написав там понад 60 нових робіт, називаючи їх “днями” – “День #1”, “День #17”, “День #35»… Це дні війни… “Дні” Олексія надихають пильно вдивлятися, читати дивні знаки, вимовляти слова незбагненних письмен, бо їх почали заселяти непрОсті, мавки, чугайстри та всі інші…
Гнат Чугай, попри плідну багаторічну мистецьку практику, не має професійної освіти, і презентує свої роботи вперше. Гнат творив свої дерев’яні обереги вдома, у Буковці, промовляючи над кожним замовляння, закликаючи сили світла і добра перемогти темряву. У жовтні художники зустрілися та об’єднали сили українських та польських Карпат. Відтак нові твори доповнили заплановану ще до початку війни виставку. І надали їй зовсім іншого сенсу. Бо мистецтво – це справді потужна зброя.
Виставка «Одне з одним. Просторові діалоги. Dreamscape»
Коли: з 2 по 29 грудня
Де: Мала Галерея Мистецького арсеналу
Dreamscape — проєкт архітекторки Олени Орап, дизайнерки Даші Подольцевої та композитора і саундартиста Олексія Шмурака. Назва означає ландшафт снів чи мрій, але також відсилає до слова escape (втеча). Інсталяція метафорично відтворює спальник чи ковдру як безпечний простір (safe space). Всередині конструкції розміщена невелика колонка, з якої неголосно лунає звуковий пейзаж (soundscape) сюрреалістичного, сонливого характеру. Ця музична частина проєкту — партисипативна. Автори оголосили open call для збору музики та звуків, які в останні дев’ять місяців допомагали людям в бомбосховищах, під час обстрілів, на чужині. Композитор перетворив ці музичні історії на цілісний звуковий ландшафт за логікою сновидіння — з неочікуваними переходами, беззмістовними повторами, дивними лакунами. Простір Dreamscape пропонує акт колективної терапії і рефлекcії, де спогади зустрічаються з роздумами та турботою про інших і про себе.
Коли: з 19 травня до 31 грудня
Де: Чеський центр у Софії, Болгарія
Чеський центр у Софії, який із перших днів повномасштабної війни висловлює свою підтримку Україні, представив виставку «Галерея у вікні» спільно з Shcherbenko Art Centre. У межах проєкту презентують роботи сучасних українських художників, зокрема Влади Ралко, Олега Дімова, Олени Науменко, Марії Прошковської, Марини Талютто й інших авторів. Кожні два тижні роботи будуть змінюватися. Каталізатором ідеї створення проєкту став акт вандалізму: 12 травня невідомі зірвали плакат зі словами підтримки українському народові, який висів на вікні центру.
Виставка Влади Ралко «Львівський щоденник»
Коли: 29 червня до 31 грудня
Де: Чеський центр у Софії, Болгарія
Shcherbenko Art Centre на запрошення Чеського центру у Софії презентує нову виставку у Window Gallery. Другий проєкт увібрав твори художниці Влади Ралко із нової серії «Львівський щоденник». Від початку повномасштабної війни художниця почала працювати над новою серією, яка стала реакцією на щоденні жахи воєнних дій, зафіксованих на папері.
Виставка «Робоча кімната»
Коли: з 27 жовтня по 14 січня
Де: галерея Артсвіт, Дніпро
Художни_ці, роботи яких представлені на виставці, об’єднались у імпровізовану резиденцію “Робоча кімната” в Івано-Франківській інституції Асортиментна кімната. Через кілька тижнів лабораторної роботи проєкт розширився до інших міст західної України та включав 17 художників та художниць. Всі художни_ці резиденції після 24 лютого виїхали в західні міста з центральних та східних регіонів України, відірвані від своєї практики, архівів та контекстів. Лишаючись в Україні, в спільному робочому просторі, художни_ці працювали разом три місяці, протиставляючи власному людському жахові випрацьовування нових методів осмислення сучасності.
Проєкт Give Me Tomorrow
Коли: з 14 жовтня по 14 січня
Дe: Мистецька Галерея Джона та Меггі Мітчеллів в Едмонтоні, Канада
Це вже друга виставка Щербенко Арт Центру із такою назвою — друга виставка, де зібрані роботи, які реагують на злочини росії в Україні. Перша відбулася у 2014 році, після вторгнення росії на сході України та анексії Криму. Сьогодні, під час розгортання повномасштабної війни рф проти України, цей проєкт відновлений, адже сучасне українське мистецтво на часі, воно грає свою важливу роль у ці темні часи. До проєкту увійшли роботи сучасних українських художниць і художників: Пьотр Армяновський, Лія Достлєва та Андрій Достлєв, Зоя Лактіонова, Ярема Малащук та Роман Хімей, Марія Прошковська, Марія Стоянова. Кураторка: Марина Щербенко.
Виставка «За що варто боротися»
Коли: з 14 листопада по 14 січня
Дe: колишня будівля Automobile Sales Rooms, Кельн
Виставка «За що варто боротися» об’єднує роботи, відібрані з міжнародної добірки M HKA/колекції фламандської громади, через їхню емансипативну та надихаючу природу. Вони показані в діалозі з роботами українських художників, переважно створеними під час війни. Результатом є простір, який запрошує нас відчувати, думати та рефлексувати поза межами нагальних проблем війни.
Виставка «Мені наснились звірі»
Коли: з 25 листопада по 5 лютого
Де: галерея Лабіринт, Люблін
Ця виставка постала з роздумів про чарівний ліс, який раніше був для нас місцем прогулянок, умиротворення та спокою, а тепер повний загроз: замінована земля, місця вбивств, зґвалтувань та безпрецедентних колективних трагедій. Наш ліс став дрімучим, темним, повним страху. Але навіть у непроглядній темряві його мешканці — надзвичайні створіння — допомагають освітити шлях і побороти морок. Ці магічні істоти приходять у снах, живуть з нами вдома, тримають нас за руки, захищають на фронті, ховають загиблих. Силою цих створінь є гідність, вона розсіює страх, допомагає побороти травму; дозволяє пройти шлях через труднощі так мовби через казкову ініціацію. Звертаючись доконцепції казкового, ми не знецінює реальний біль та трагедію. Попри реальний жах війни, саме фантазійність та утопічність дозволяють мріяти про майбутнє, триматись за нього і апелювати до нього так, наче воно не абстрактне, а міцне мов бетонний фундамент.
Учасники та учасниці:
Катерина Бучацька
Дарина Гладун та Лесик Панасюк
Євген Голубєнцев
Дмитро “Орест” Козацький та Юлія Гонтарук
Анна Звягінцева
Інга Леві
Яна Кононова
Анастасія Пустоварова
Поль, Тоха та Цвях
Учасники та учасниці програми “Артсвіт дітям”
Оля Федорова
Богдан Шумилович та кіт Коржик
Виставка Нікіти Кадана «І вогонь, і попіл»
Коли: до 12 березня
Де: Музей мистецтв у Лодзі
Представлені роботи розповідають про історію українського мистецтва та вплив на нього сучасної війни. Художник зобразив багатонаціональне різноманіття авангарду в Україні 1920-х років. Виставка включає як вже знайомі роботи Кадана — зокрема, «Ревізіоністський синдром», створений в Івано-Франківську минулого року, — так і нові. В історичній залі Kabinett der Abstrakten можна побачити макет памятника голові Земної Кулі. Це образ із поезії Вєліміра Хлєбнікова, який жив у радянському Харкові. Ескіз створив український авангардист Василь Єрмілов. Поряд знаходиться VR-інсталяція із цим пам’ятником, поміщена у знищений російською ракетою дворик Будинку праці в Харкові.
Коли: з 17 грудня по 30 квітня
Дe: PinchukArtCentre
PinchukArtCentre представить групову виставку 18 художників і художниць, номінованих на Премію PinchukArtCentre 2022, загальнонаціональну премію в галузі сучасного мистецтва для українських художників та художниць у віці до 35 років.
Відчуття, яке виникло між усіма учасни_цями процесу протягом роботи над експозицією,
втілилося в назві виставки — «Об’єднані». Це єднання присутнє і в виставкових залах, і залишиться в нових відносинах, які долають відстані і виклики. Продовжувати робити мистецтво під час війни — це не лише можливість рефлексувати травматичний історичний досвід, але й потужна форма супротиву.
Номінантки та номінанти Премії PinchukArtCentre 2022: Михайло Алексеєнко (32, Київ), Ян Бачинський (30, Львів), Юрій Білей (33, Ужгород/Вроцлав), Артем Гумілевський (35, Миколаїв), Вікторія Довгадзе (29, Львів), Юрій Єфанов (31, Київ), Дана Кавеліна (26, Львів), Ніколай Карабінович (33, Київ/Брюсель), Дарія Кузьмич (30, Київ/Берлін), Катерина Лисовенко (32, Одеса/Київ), Кристина Мельник (28, Київ), Павла Нікітіна (24, Брно), Антон Саєнко (32, Суми/Київ), Олександр Сіроус (25, Харків/Київ), Максим Ходак (20, Біла Церква/Київ), а також художні колективи: Петро Владіміров (28, Київ) та Олександра Майборода (25, Київ), Даніїл Ревковський (28, Харків) та Андрій Рачинський (31, Харків) та commercial public art (Київ/Одеса).
Виставка Must Establish Reality: Ukrainian Artists under Siege
Артплатформа «ІЗОЛЯЦІЯ» спільно з американською організацією Art At A Time Like This відкрили онлайн-виставку Must Establish Reality: Ukrainian Artists under Siege, на якій представлені роботи українських митців на тему повномасштабної війни з росією. Cеред авторів: Сергій Захаров, Олекса Манн, Дана Кавеліна, Антон Карюк, Катерина Лісовенко й Алевтина Кахідзе. Ініціативу можна підтримати донатом, а кошти будуть перераховані на гуманітарну допомогу українцям, які потребують фінансової підтримки.
Онлайн-виставка The painting from the photo that was taken at a great distance and then cropped
В онлайн-просторі Shukhliada буде представлений виставковий проєкт Лесі Хоменко «Живопис з фотографії, яка була зроблена з великої відстані і потім обрізана»*. Однією з тем проєкту є співвідношення живопису та його цифрової копії, що через диджиталізацію культурного життя замінила оригінал (картину) у безлічі онлайн-виставок, фестивалях, художніх ярмарках.
У Shukhliada картина Хоменко буде експонована у масштабі 1:1, що дає змогу глядачеві відчути реальний розмір роботи. Проте позбавляє его можливості побачити її повністю через персональний гаджет — телефон або екран комп’ютера, бо вихоплює лише невеликий фрагмент. Перетворюючи, таким чином, фігуративне зображення на абстрактне поле кольорових форм.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: