Вакансії

Куди піти з 18 до 24 жовтня

Гід виставкою «Корисні копалини: виставка опер у павільйоні спогадів». Фото: Євгенія Перуцька
Гід виставкою «Корисні копалини: виставка опер у павільйоні спогадів». Фото: Євгенія Перуцька

Щотижнева рубрика «Мистецька афіша» — підбірка актуальних подій в Україні.

ВИСТАВКИ

«Олександр Дубовик. Знаки»

Коли: з 15 жовтня до 26 листопада

Де: «ЄрміловЦентр», Харків

Stedley Art Foundation презентує виставку Олександра Дубовика — українського шістдесятника, представника генерації неоавангардних художників. 

В проєкті буде показано різні напрямки творчості художника: від перших знакових живописних «букетів», створених у 1960-х, і серій гуашей до унікальних артбуків, у яких художник втілював свої найбільш сміливі ідеї. В експозиції також буде відтворено атмосферу Новоапостольскої церкви у Києві, для якої художник створив проєкт вітражного оформлення. 

«Футомарення»

Коли: з 15 жовтня до 30 січня

Де: «Мистецький арсенал», Київ

«Мистецький арсенал» продовжує перевідкривати культурну спадщину України ХХ століття проєктом «Футомарення», присвяченому яскравому авангардному спалаху — футуризму. «Бацила футуризму», за метафоричним визначенням Михайля Семенка (1922), зародилася в Італії та поширилася світом на початку ХХ століття. Невизначеність (марення) та процесуальність важливі для футуристів як концепти творчих пошуків; звідси — назва виставки. Проєкт простежує шлях футуризму від «інфікування» ідеями нового мистецтва у 1910-х в Одесі, Києві, Херсоні, Миколаєві до закріплення його у Харкові в 1920-х стараннями Михайля Семенка.

«Шио, Заха, Марко»

Коли: з 19 жовтня до 2 листопада

Де: «Білий світ», Київ

350 малюнків — як практика митців-концептуалістів, що фотографують себе щодня протягом усього життя — допомагає глядачеві відчути вируючі вібрації змін характеру, рис обличчя і захоплень підростаючих онуків. Неоекспресіоністський підхід Сергія Алієва-Ковики ставить його поруч з такими авторами, як Ґеорґ Базелітц, Адріан Геніе та Мішель Баскія. Енергія, з якою на одному подиху написані полотна, віддзеркалює та зберігає кожен відтінок подиву від споглядання потужної та нескінченної сили нового життя.

«Віктор Зарецький. Робота художника»

Коли: з 19 по 31 жовтня

Де: коворкінг Peremoga, Київ

У коворкінгу пройде виставка ескізів і начерків чоловіка Алли Горської, художника Віктора Зарецького. Кураторка прожкту — онука легендарного подружжя, сучасна художниця Олена Зарецька. «Наша мета — показати глядачу таємний світ того, що існує за лаштунками великих полотен, того, що не виходить за межі майстерень, залишається у шухлядах, численних папках художника. Ескізи — процес пошуку, набуття майстерності. Це пошук поз, погляду, характеру натури», — пише в описі події.

«Неназвані форми»

Коли: з 19 жовтня по 13 листопада

Де: Shcherbenko Art Centre, Київ

У проєкті представлені дві серії робіт: графіка «Обмежений простір паперу» та серія «Неназвані форми», яка включає у себе живопис, аудіоінсталяцію та скульптури. Практика Антонової є мультидисциплінарною: графіка та живопис завжди стають основою для написання поетичної прози, яка згодом трансформується в аудіороботи й часто доповнюється скульптурою. Зі свого боку, скульптури входять в діалог з образами з графіки чи живопису. Зокрема, у проєкті «Неназвані форми», задіюючи різні медіуми, художниця створює єдине тіло виставки, яке мультисенсорно діє на глядача чи глядачку. 

«5 років тому»

Коли: з 20 жовтня до 14 листопада

Де: Voloshyn Gallery, Київ

Voloshyn Gallery представляє груповий проєкт Нікіти Кадана, Лесі Хоменко, Олексія Сая, Миколи Рідного, Ніколая Карабіновича, Євгена Самборського, Влади Ралко та Володимира Буднікова на честь 5-ти річчя Voloshyn Gallery.

«5 років тому» — це візуалізація взаємодії минулого і теперішнього, де експозиція є дослідженням часу та простору й водночас його фіксацією, що набуває значення для створення і культивування нового досвіду через призму минулого. 

«OLE!»

Коли: з 21 жовтня до 21 листопада

Де: Dymchuk Gallery, Київ

Dymchuk Gallery представляє проект «OLE!» художника Леся Подерв’янського. До проєкту увійшли 8 живописних робіт з циклу «Корида», написаних автором протягом останнього року. Композиційно сюжети полотен створені наче вірші японської поезії, де драматургія вибудовується на співвідношенні людини й природного оточення, яке умовно передано кольором, з ледь помітними деталями, що все вирішують: напруженим застиглим рухом, поглядом, шпагою. Фігура матадора демонструє стійкість перед глобальним стиранням ідентичності.

«Метафізика. Острів»

Коли: з 22 жовтня до 27 листопада

Де: Галерея сучасного мистецтва NT-Art, Одеса

«Саме таку Одесу ми бачимо в роботах одеських художників 1960–1970-х, які шукали це
місто поза часом у неперервному полілозі з однодумцями, — кажуть кураторки. —
Сьогодні ми питаємо себе: чому раптом ми бачимо в цих картинах формулювання
власних питань про сучасне місто Одесу? Це не про ностальгію, це про тут і зараз».

Організатори виставки — платформа культури пам’яті Минуле / Майбутнє /
Мистецтво, forumZFD і галерея сучасного мистецтва NT-Art. На виставці представлені
роботи з колекції Анатолія Димчука.

«Осінь бінарності»

Коли: з 23 жовтня до 6 листопада

Де: артпростір «Джерело», Київ

На виставці «Осінь бінарності» будуть представлені художники: Panda (Маша Волкова) та Ян Матисек.

Panda, вона ж Маша Волкова, народилась у Донецьку. Перформерка шукає нові способи привернення загальної уваги до тем ЛГБТ та ВІЛ дискримінації, тому її «діалог зі спільнотою» можна охарактеризувати як мультиартову діяльність з глибоким соціальним контекстом. У форматі виставочної роботи бере участь вперше, проте вже з першого разу спробувала себе одночасно і у якості режисерки, і у якості акторки.

Ян Матисек — художник і сценічний художник. Він закінчив феміністичну студію «Нові медіа 2» в AVU у Празі, студію сценографії в JAMU у Брно та пройшов стажування в UdK у Берліні на студії експериментального фільму. Він працює куратором у галереї «Умакарт» у Брно.

Отже, чекаємо вас на відкритті виставки «Осінь бінарності». А поки що насолоджуйтесь виставкою «У праці сконати», яка триватиме до 23 жовтня.

Виставка Lithography 30

Коли: з 12 жовтня до 14 листопада

Де: заклад «Багряний», Київ

Роботи, що виставлятимуться, були надруковані впродовж останнього року. Деякі з них
є частинами серій, що будуть або були використані в проєктах цих художників. Частина
з них є незалежними, новими творами і виставлятимуться вперше. Роботи різні, як і
художники, що працюють в одній майстерні. Завдяки використанню техніки літографії
митці безперечно мають один графічний код.

«Міф про молодий місяць»

Коли: з 15 жовтня до 14 листопада 

Де: Muzeon Experimental Centre, Одеса

У своїй художній практиці Сана Шахмурадова досліджує феномен міфу через візуальні образи і сюжети, які інстинктивно — на рівні рефлексу — усвідомлюються як носії міфологічної мови, випереджуючи спроби формального та раціонального аналізу зображення. Художниця вибудовує свою символьну систему індуктивно: починаючи з образів побутової міфології, помічених у сімейних традиціях, і через особисту сновидальну інтерпретацію цих сюжетів авторка намагається дістатися колективних міфологічних архетипів.

«Рой. До шістдесятиріччя Олександра Ройтбурда»

Коли: з 16 жовтня до 10 січня

Де: Одеський художній музей, Одеса

Цей проєкт — своєрідний «тізер» до великої персональної виставки-ретроспективи Ройтбурда, що буде показано наступного року у чотирьох містах країни: Одесі, Києві, Львові та Дніпрі. Нинішня виставка триватиме до кінця року, можливе подовження.

На виставці буде представлено 28 живописних робіт Ройтбурда, відеоарт, інсталяції та близько 70 архівних фотографій з родинної та приватних колекцій. Виставка робить акцент на ранньому періоді творчості, 1980-1990-х, коли Олександр не тільки пробував себе у різних напрямках мистецтва, але й займався активним формуванням одеської та загальноукраїнської художньої спільноти. 

FRAGILE MEMORIES

Коли: з 7 до 22 жовтня 

Де: Галерея сучасного мистецтва «Триптих Арт», Київ

Групова виставка Олесі Джураєвої (Київ) та Еммануеля Гатті (Париж). 

Олеся Джураєва працює у техніках глибокого та високого друку, зокрема ліногравюрі. Змінюючи техніки і художні сюжети, пильно спостерігає за  повсякденним життям. Залишаючись вірною майстерно опанованій техніці ліногравюри, педантично працює різцем із непідробним інтересом до найменших частинок зображення (Іванна Стратійчук).

Еммануель Гатті практикує глибокий друк у контексті технічних досліджень та сценографічних інновацій — великі формати відкритого травлення на поверхні акватинти, що дозволяє глибоко і текстуровано відображати візуалізації, які ілюструють геологічний всесвіт.

«Сліди коней»

Коли: з 8 жовтня до 6 листопада

Де: Бахмутський краєзнавчий музей, Бахмут

Виставка представляє погляди на події різних періодів в світовій та українській історії: Другої світової війни (1939–1945) та Громадянської війни (1917–1923). Основою для обох проєктів слугує досвід та документальні артефакти, пов’язані з членами родин авторів. Вони формують місце рефлексивного погляду на події колективної історії. Центральним матеріалом у роботі фон Ведемейєра є аматорська зйомка його діда, який був офіцером Вермахту та фільмував пересування німецької армії. Рідний відштовхується від документів судової справи свого прадіда – отамана, близького до анархістського руху, який було розгромлено більшовиками.

Борис Філоненко, Данил Штангеєв, Антон Резніков / З «У М’ЯТІ»

Коли: з 12 до 24 жовтня

Де: The Naked Room, Київ

Виданий в 2020-му році в IST Publishing, «У м’яті» належить до авторських експериментальних коміксів. Він позиціонується як короткий графічний роман про персональні переживання, які вдається висловити через різні медіуми і контексти — європейське і азійське кіно, фрагменти філософських текстів, мистецтво XVI і XXI століть, літературу та вернакулярну архітектуру. Зокрема Філоненко, Штангеєв і Резніков посилаються на думки чиказького коміксиста Кріса Вера, який зауважував те, наскільки важливим є «постійне повернення до питання про те, чим може бути комікс».

Виставка до 25 років Муніципальної галереї 

Коли: з 28 вересня до 22 жовтня

Де: Муніципальна галерея, Харків

У виставковому проєкті буде висвітлено історію створення і функціонування МГ, показано основні події та виставки, які вдалося створити за 25 років роботи. В експозиції перебуватиме інсталяція, за допомогою якої глядач зможе ознайомитися з усіма найважливішими подіями в житті галереї та Харкова у хронологічному порядку (перший фестиваль для молодих художників NonStopMedia, проєкт «Культурні герої», проведення Другої Національної Бієнале молодого мистецтва).

«Корисні копалини: виставка опер у павільйоні спогадів»

Коли: з 1 до 31 жовтня

Де: Павільйон культури, ВДНГ, Київ

У новоствореній інституції — Павільйоні культури, 13-му павільйоні ВДНГ, музична агенція «Ухо» проведе мультимедійну виставку «Корисні копалини: виставка опер у павільйоні спогадів». Проєкт присвячений трьом сучасним операм, які «Ухо» ставило у 2016-2018 рр. і створений на основі відеозаписів та сценічних декорацій цих опер. «Корисні копалини» — це середовище, у якому глядачі можуть досліджувати оперні твори, їхній сюжет, музику, сценічні рішення та історію створення без часових обмежень театрального формату. 

Future Generation Art Prize 2021

Коли: з 25 вересня до грудня 2021  

Де: PinchukArtCentre, Київ

PinchukArtCentre анонсував виставку 21 номінанта 6-ї Премії Future Generation Art Prize. До шорт-листа увійшли художники та художні групи з п’яти континентів, відібрані з понад 11 700 заявок із майже 200 країн світу.

Future Generation Art Prize — це міжнародна премія в галузі сучасного мистецтва, метою якої є відкриття нових імен у світі мистецтва та надання довгострокової підтримки майбутньому поколінню художників.

«Безконечність»

Коли: з 23 вересня до 24 жовтня

Де: Національний музей ім. Андрея Шептицького, пр. Свободи, 20, Львів

«Безконечність» — великий ретроспективний проєкт, присвячений 50-літтю діяльності мисткині на фабриці кахлю (нині — «Львівська кахлярня 1872»). Творчість Оксани Чепурної — унікальне явище в сучасному українському мистецтві. Помисли художниці глибоко закорінені у традиційній народній орнаментальній культурі й водночас сягають цілком сучасних форм і модернових поглядів.

Оксана Чепурна своїми творами оновлює дещо забуту кахлярську манеру епохи модерну. Сучасні за композицією, структурою та формою керамічні твори водночас бережуть прадавні національні традиції, започатковані у глибинах трипільської культури.

Виставковий проєкт «Тату, шолом тисне. Сучасне мистецтво з колекції NAMU»

Коли: з 10 вересня до 28 листопада

Де: NAMU, Київ

Виставка «Тату, шолом тисне» розгортається у 5 залах, де представлено понад півсотні творів. В архівно-документальному залі вперше подано огляд, впорядкування й аналіз історії музею у контексті розвитку сучасного мистецтва та його представлення на виставках 1990-х років. В експозиції також показані відібрані твори з колишньої корпоративної колекції АТ «Градобанк», яка після тривалих судових процесів у 2016 році увійшла до зібрання NAMU. Це полотна Олександра Ройтбурда, Юрія Соломка, Яни Бистрової, Валерії Трубіної, Тіберія Сільваші, Миколи Кривенка, Дмитра Кавсана, Сергія Панича, Марини Скугаревої, Олега Тістола та ін. 

Виставка Олега Тістола «Європа»

Коли: з 14 вересня до 15 грудня

Де: центральний офіс Укрексімбанку в Києві

В експозиції будуть вперше представлені публіці нові твори Олега Тістола з серії «Тіні», а також інші знакові, переважно нові роботи митця останніх років. Пейзажі й натюрморти, портрети, монументальні багатофігурні полотна. Крім того, знамениті пальми і бетонні «Голови» — єдиний скульптурний проєкт Нацпрому, який представляє чотири сторони світу; твори зі знакового «Проєкту грошей». 

«Я під’їжджала до мiста, якого ще не знала»

Коли: з 9 вересня до 23 жовтня

Де: Галерея «Артсвіт», Дніпро

Виставка задумана як своєрідне перезавантаження стосунків між містом та його жителями через практики турботи. Кураторки пропонують містянам долучитися до серії подій, воркшопів і перформансів, котрі через «малі жести» (тобто доступні кожному і кожній практики з використанням інструментарію мистецтва) дадуть можливість подолати чи хоча б порушити автоматизм сприйняття міста і перезібрати стосунки не тільки з конкретними об’єктами, а й з містом загалом. 

Події

Лекція Тетяни Соловей «Костюм в системі сценографії опери»

Коли: 23 жовтня, 17:00

Де: «Павільйон культури», Київ

Тетяна Соловей — новий головний редактор лайфстайл-видання BURO Україна розповість про костюм у системі сценографії опери. Лекція відбудеться в межах виставки «Корисні копалини».

Вікторія Вітренко «Одіссея» в XX–XXI століттях. Лекція-концерт із творами Джона Кейджа, Лучано Беріо, Жоржа Апергіса та інших»

Коли: 24 жовтня, 16:00

Де: «Павільйон культури», Київ

Вікторія Вітренко, українська виконавиця сучасної музики, прочитає лекцію в межах виставки «Корисні копалини».

Четверта Київська бієнале

Коли: з 16 жовтня до 14 листопада

Де: Будинок кіно, Київ

Форум сучасного мистецтва, знання і політики, що об’єднує виставкові проєкти і дискусійні майданчики. Ця міжнародна подія під назвою «Союзники» спільно організована кураторами з Альянсу східноєвропейських бієнале, до якого, крім Київської бієнале, входять Бієнале Matter of Art у Празі, Бієнале Варшава, OFF-Бієнале в Будапешті та фестиваль Survival Kit у Ризі. Розмаїта програма бієнале стосуватиметься різних історичних форм і сучасних прикладів культурних союзів та політичних альянсів у Східній Європі та за її межами, а також їхньої здатності створювати нові соціальні формати. У рамках Київської бієнале 2021 буде представлено серію мистецьких проєктів й освітніх заходів, присвячених сучасним умовам, політичним чинникам та інституціям, що сприяють створенню нових альянсів у ХХІ столітті. Київська бієнале вкотре досліджуватиме міську архітектуру в контексті радянського модернізму — головною локацією цьогорічної події стане Будинок кіно.

МОЖЛИВОСТІ

«Уявне місто»

Дедлайн подання заявок: 2 листопада

Де: онлайн та офлайн

«Уявне місто» — це резиденція для кураторів, менеджерів культури, дослідників, критиків та журналістів у сфері культури з України, яка відбудеться у Дніпрі. Протягом 20–30 листопада учасники програми зможуть попрацювати з контекстами міста: розробити ідеї майбутніх проєктів разом з місцевими інституціями, запросити до діалогу локальні спільноти, здійснити культурні інтервенції в простір міста та протестувати теоретичні підходи на практиці. Ціль проєкту — нетворкінг між локальними експертами та професіоналами з інших регіонів. Частина резиденції проходитиме офлайн у Дніпрі, частина — онлайн. 

Заявки на участь в резиденції «Уявне місто» надсилайте на dni[email protected] з темою листа «Ім’я_Прізвище_Уявне місто 2021».

«Шлагбаум»

Дедлайн подачі заявок: 24 жовтня

Де: онлайн та офлайн

Проєкт міжнародного обміну ШЛАГБАУМ / SCHLAGBAUM шукає учасників. Ми чекаємо на заявки від митців, які працюють з різними медіа. Проєкт відбудеться одночасно в Німеччині та Україні з 28 листопада по 6 грудня 2021 року. Митці з двох країн сфокусуються на тому, як перетинаються особисті досвіди та спогади покоління, що народилося в кінці 1980-х та на початку 1990-х років.

Українські митці зустрінуться в Карпатах (локація уточнюється), а художники з Німеччини приїдуть до Герсвальде, Бранденбург.

Організатори забезпечують витрати на проїзд, проживання, робочі матеріали та харчування.

Проект проходитиме офлайн одночасно в Німеччині та Україні, а зустрічі двох груп відбуватимуться онлайн.

Щоб подати заявку, надішліть своє портфоліо та заповнену форму заявки на адресу [email protected]

Куратори проекту: Макс Брюк, Матіас Вайнфуртер, Анна Звягінцева, Наталія Ревко. 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Зберегти

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: