Вакансії

Куди піти з 2 по 9 жовтня

Виставка Sweet Dreams Foundation.Фото Андрія Василенка
Виставка Sweet Dreams Foundation. Фото Андрія Василенка

ВИСТАВКИ

Виставка онлайн-архіву персональних історій «14–8–22»

Коли: з 9 вересня по 6 жовтня

Дe: Львівський муніципальний мистецький центр

«14–8–22» — онлайн архів персональних історій жителів Луганської та Донецької областей, арт-рефлексій та спогадів про війну росії проти України. Історії, як і назва проєкту, розділені на частини:

14 — 2014 — початок війні росії проти України, окупація частини Луганській та Донецькій областей.

22 — 2022 — початок повномасштабного вторгнення росії в Україну.

8 — ∞ — нескінченні вісім років життя між цими датами.

На виставці продемонстровані роботи та спогади молодих митців за жителем із Луганської та Донецької областей, разом із їх особистими історіями переживання війни.

Виставка The Promise of Freedom 

Коли: з 7 по 9 жовтня 

Дe: простір LITEXPO, Вільнюс 

Різні покоління українських художників-абстракціоністів, різні медіуми (живопис графіка, скульптура, фотографія, об’єкти), роботи створені у різні роки (до і під час повномасштабної війни рф проти України). Але усі вони об’єднані покликом свободи за межами вербального. Абстракція вимагає відстороненості, або навпаки – максимального заглиблення в реальність і пошуку смислу. Це вимагає зосередженості, навіть певного медитативного стану у межах творчого процесу. Для цього художник має здійснити жест звільнення – від обставин, від тиску культурних символів та ідей, створити свою власну невербальну систему комунікації, через яку надати можливість для жесту звільнення і глядачеві. До виставки увійдуть роботи таких художників-/ць: Василь Бажай, Олег Дімов, Павло Ковач (старший), Микола Кривенко, Антона Саєнко, Тіберій Сільваші, Марина Талютто, Мирослав Вайда, Василина Врублевська.

Групова виставка «Коли віра зрушує гори» 

Коли: з 17 липня до 9 жовтня 

Дe: PinchukArtCentre, Київ 

Через 143 дні від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, PinchukArtCentre відновлює свою роботу 17 липня та представляє виставку «Коли віра зрушує гори». Масштабна групова виставка, за участю понад 45 українських і міжнародних митців і мисткинь.

Щоденники. Інга Леві, Юрій Пікуль, Олег Тістол

Коли: з 9 вересня по 9 жовтня

Дe: Dymchuk Gallery, Київ

У проєкті зібрано роботи митців та мисткинь, що були створені після 24 лютого, коли війська рф розпочали наступ на територію України. Твори, що увійшли до експозиції, часто фіксують події, що сталися протягом останніх місяців війни. До другої частини проєкту увійшли графічні роботи Інги Леві із серії «Подвійна експозиція» — щоденникові малюнки, які від початку війни мисткиня, подорожуючи, робить кожен день. Кожна робота складається зі сцени мирного життя, яку переживала мисткиня в даний день, та зображення воєнних подій із новинних стрічок, таким чином нагадуючи фотонегативи, накладені один поверх іншого. Також до виставки увійшли живописні роботи Юрія Пікуля із серії «Народна архітектура України», присвячені провінційній архітектурній традиції, зразки якої можна стріти скрізь у невеликих містах України. На виставці також представлений живопис Олега Тістола: роботи із серії, яка зображує тіні предметів зі сховища, у якому перебував художник перші місяці війни, а також роботи із серії «Ай Петрі», де сама гора є символом української перемоги.

Виставка «Мистецтво справлятися з війною» 

Коли: з липня до жовтня 

Де: штаб-квартира Світового банку в Вашингтоні

Виставка містить роботи українських фотографів, створених від початку повномасштабного вторгнення. В проєкті представлені фотографії автораства Олени Субач, Олександра Глядєлова, Владислава Краснощока, Владислави Соловйової та Ігоря Бондаренка. Експозиція є частиною публічної програми проєкту «Мистецтво воєнного стану. Архів», започаткованого ГО МСМ після початку повномасштабного вторгнення рф. Мистецтвознавиці Ольга Балашова, Галина Глеба та Тетяна Лисун ведуть кураторське спостереження за українськими художниками, які реагують на війну мистецтвом, поширюючи свої твори в соціальних мережах. Наповнення Архіву триватиме до скасування режиму військового стану в Україні.

Виставка «Дім російських воєнних злочинів» 

Коли: з 17 липня по 9 жовтня

Дe: штаб-квартира НАТО, Брюссель 

Фотографії, що ввійшли до експозиції «Дому російських воєнних злочинів в Україні», були зроблені в різних куточках нашої держави від першого дня вторгнення і до початку липня. При цьому вони відображають лише частину тих злочинів, про які нам наразі відомо. Кульмінація цього проєкту – відео, яке створив Олексій Сай, зібравши 6400 зображення, що фіксують воєнні злочини, вчинені окупантами в Україні. Масштаб цієї роботи в поєднанні з агресивною подачею та звуковим супроводом здатний надовго шокувати глядача. 

Виставка «Половина»

Коли:з 9 вересня по 10 жовтня

Де: Imagine Point, Київ

Половина — це частина простору галереї, який митці ділять на двох під час проєкту. Це одна з двох складових змістовного і художнього наповнення, які вступають у діалог.

Проєкт складається із чотирьох серій-станів: дорога, війна, зовнішнє і внутрішнє переродження. Вони сплелися в одну історію. Незавершену, суб‘єктивну, реалістичну.

Це половина року, що минула з 24 лютого 2022, лютого, який досі з нами, і невідворотно змінив нас. Половина року – значний час, щоб сприйняти все, що відбувається з нашою країною, і спробувати за допомогою творчих процесів знайти своє місце і свою роль, осмислити їх. У проєкті беруть участь Ната Левітасова та Олексій Ревіка.

Виставка Ростислав Котерлін «Людина над людиною»

Коли: з 14 вересня по 15 жовтня

Дe: Ya Gallery, Київ

Жорстока війна є тут і зараз. Але ця війна — стара курва, для українців вона триває вже не одне століття. Рашистський хтонізм, те zло, що постало перед нами, виплекане не лише орками. Це колективне творіння багатьох людей різних народів світу, яке тепер виповзло на поверхню на українській землі. Щось важливе пішло не так вже давно. Війна в Україні, загроза світової ядерної катастрофи, екзистенційна непевність на багатьох континентах, божевілля і популізм політики, кліматичні катаклізми — усе це цілком пов’язано з лихими людськими намірами, з глобальним людським егоїзмом.

Виставка Sweet Dreams Foundation

Коли: з 16 липня по 16 жовтня

Дe: Художня резиденція Nida Вільнюської академії мистецтв, Литва

Виставка Sweet Dreams Foundation об’єднує роботи художників з України, Румунії, Литви та Швейцарії. Кураторка виставки Леся Кульчинська, колишня учасниця програми резиденцій NAC у 2019 році, у рамках програми обміну з Українським інститутом культури, формує виставку як пряму відповідь на російське вторгнення в Україну та рефлексію про стан мистецького виробництва в нинішній ситуації.Фонд «Sweet Dreams» фінансується Литовською радою з питань культури, Українським надзвичайним мистецьким фондом та Фондом підтримки митців та діячів культури з України — Goethe-Institut.

Виставка Поліни Чоні «Хімічна реакція»

Коли: з 15 вересня по 16 жовтня

Дe: Avangarden gallery & wine bar

Це перша персональна виставка української художниці Поліни Чоні. Понад рік вона створювала та досліджувана натуральні барвники. Чоні зазначає: «Я намагалася об’єднати півтора року в щось цілісне. Коли навколо війна, а ти крім тривожної валізки переїздиш із квартири на квартиру з ящиками скляної тари з чорнилами, це складно. Але, вважаю, я впоралася. Тут про те, що люблю, що болить та в що вірю».

Фотовиставка «Спалах. Українська фотографія сьогодні»

Коли: з 29 вересня по 23 жовтня 

Дe: Національний центр «Український Дім», Київ

Війна в Україні актуалізувала насамперед ті види мистецтва та інструментальні засоби, які здатні до миттєвого відображення дійсності. Особливого значення у процесі рефлексії гарячого потоку подій набуває документ, репортаж, хроніка. Нещадну правду холодного обʼєктиву оживляє чуттєвий погляд художника. Саме він перетворює пряму фіксацію на хвилюючий образ, який має велику силу естетичного впливу та створює простір для емпатії. Серед учасників виставки – Тарас Бичко, Вєра Бланш, Андрій Бойко, Роман Бордун, Єлизавета Букреєва, Валерій Ведута, Олександр Глядєлов, Сергій Гудак, Богдан Гуляй, Артем Гумілевський, Олена Гром, Олег Дімов, Максим Дондюк, Павло Дорогой, Ольга Дрозд, Юрко Дячишин, Ігор Єфімов, Євгеній Завгородній, Павло Іткін, Анья Кисла, Кірілл Коваленко, Дмитро Козацький, Владислав Краснощок, Женя Лаптій, Дмитро Лобко, Єфрем Лукацький, Ксенія Марченко, Павло Мазай, Сергій Мельниченко, Віра Минайло, Сергій Михальчук, Станіслав Остроус, Михайло Палінчак, Юлія Полуніна-Бут, Тетяна Руда, Яна Сідаш, Костянтин Сова, Бронислав Тутельман, Максим Фіногеєв, Назар Фурик, Олексій Фурман, Петро Чекаль, Ігор Чекачков, Олександр Чекменьов, Володимир Чеппель, Геннадій Чернега, Мстислав Чернов, Julie Poly. 

Виставка «ДОВІЙНИ»

Коли: з 30 липня до 23 жовтня

Дe: Одеський художній музей 

Музей знав кілька великих хвиль надходжень до своєї колекції. Дарування малювальній школі Одеського товариства красних мистецтв; розподіл музейним фондом експропрійованих приватних колекцій; поповнення втрат після років окупації та евакуації під час Другої світової війни. Кожна з цих хвиль радикально змінювала образ музею. У 2021 році колекція музею забагатилась на шістсот сімдесят нових експонатів. Частину публіка вже побачила у новій експозиції «Від двадцятих до двадцятих».

Корпус нових надходжень демонструє спробу наближення музейного колекціонування до художніх серійних практик сучасного мистецтва. Зрештою, це не просто хронологічний зріз актуального українського мистецтва та різноманітності його практик. Це передчуття спільної екзистенції, що поділяють сьогодні українці. Незбагненна профатична мова мистецтва, яку розумієш «після», а не «до».

Виставки Андрія Роїка «Голос»

Коли: з 18 вересня по 23 жовтня

Дe: ХММ Олени Кульчицької, Львів

У межах проєкту буде представлено великоформатні живописні роботи та графічні рисунки. Як пояснює автор, виставка є спробою зафіксувати теперішній час як внутрішній конфлікт і нагадування про мирне минуле, з яким майбутнє не готове вступати в діалог.

Відкриття виставки Алевтини Кахідзе «Покоління жінок і рослин»

Коли: з 23 вересня по 27 жовтня

Дe: Український культурно-інформаційний центр, Париж

Виставка презентує роботи, виконані в різних медіумах: графіка, відео, текстиль, гербарій, артбук. Усі ці твори об’єднує тема, над якою авторка працює вже здавна — інвазійні види рослин, які є однією з причин деградації екосистеми нашої планети та збіднення розмаїття природного багатства. Тут вона знаходить аналогії процесів, які відбуваються й  у людському суспільстві. На прикладах своєї особистої історії, історії своїх матері та бабусі — поколінь жінок, яким довелося жити та намагатися виживати у воєнний час, мисткиня розповідає про зв’язки поколінь, а також про те, що в людській цивілізації, як і у світі рослин, інвазія стається раптово, але щоби позбутися її наслідків потрібно багато часу.

Виставка Макса Вітика «Воїни світла»

Коли: з 2 по 30 жовтня

Дe: Нацiональний музей «Київська картинна галерея»

Експозиція виставки складається з 25 робіт, у її основі — унікальна серія «Воїни світла» з 12-ті полотен великого розміру (2 на 3 метри). Серія «Воїни світла» розповідає про історичні революційні та воєнні події, які пережив художник під час його перебування в Україні у 2013 — 2015 роках. Раніше ця серія вже виставлялась у музеях та галереях Базеля, Гааги, Каїру, Нью-Йорку, Техасу та Маямі, а тепер ці роботи вперше демонструються в Україні задля підтримки країни під час війни.

Виставка Володимира Цюпка «Без назви»

Коли: із 6 по 30 жовтня

Дe: ЦСМ «Білий Світ»

Долаючи й час, і масивні соціальні, політичні, культурні зміни навколо себе, Володимир Цюпко викристалізував власну філософію існування художника навколо людської гідності й моралі, етики й естетики, а також невпинного руху до поставленої мети. Обмеження він розглядає як можливість зануритися на найбільшу глибину вибраної теми, а формалізм застосовує для організації хаосу, захисту від ентропії й демонстрації сили духу й наполегливості митця.

Виставковий проєкт «Марія Примаченко. “Дарую Україні!”» 

Коли: з 27 липня по 30 жовтня

Дe: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

В експозиції буде представлено твори з колекції знаного київського мистецтвознавця, академіка Едуарда Димшиця. Марія Примаченко — звичайна українська селянка, що народилась і прожила увесь свій вік у с. Болотня на Київщині. Майстриня не здобула навіть середньої освіти, та, втім, навчалась усе життя й у своїх роботах створила фантазійний світ, який зачарував серця мільйонів. Художниця зображала чудернацьких звірят, що уособлювали людей, добрих і не дуже, фантастичні квіти, сюжетні композиції із сільського життя.

Виставка «Потенційно (не)прийнятний контент» Стаса Жалобнюка

Коли: до 6 листопада

Дe: Галерея протестного мистецтва, Музей Майдану 

Виставка дає привід замислитися над реаліями, спробувати відчути щоденні емоції українців. Митець закликає поміркувати, чи здатен сучасний живопис змусити іноземців осягнути весь жах, який принесла в Україну рашистська орда, та усвідомити загрози від росії для всього цивілізованого світу. Окрім картин, на виставці експонуються скульптурні твори, а також артбуки – Стас Жалобнюк пропонує публіці погортати видання про “високе” мистецтво російських галерей та альбоми митців із деякими авторськими доповненнями 2022 року й поміркувати на тему (не)поєднуваності цієї культурної ширми зі злочинами, які вчиняють адепти тієї «культури». 

Проєкт etchingroom1: Temporary Studio 

Коли: з 8 вересня по 5 грудня

Дe: Щербенко Арт Центр, Київ

Etchingroom1 студія графіки, були засновані у 2016 році художницями Крістіною Ярош та Анною Ходьковою, та з моменту заснування були вимушені змінити майстерню понад 5 разів, кожного разу перевозячи друкарський станок вагою майже півтонни. От і під час повномасштабної війни художниці, в черговий раз залишились без свого простору для праці. Тож Щербенко Арт Центр надає свій простір для тимчасового розміщення майстерні та запрошує відвідувачів відкрити завісу загадковості «Майстерні художника» й на власні очі побачити процес створення мистецтва зсередини.

Виставка «Галерея у вікні»

Коли: з 19 травня до 31 грудня 

Де: Чеський центр у Софії, Болгарія

Чеський центр у Софії, який із перших днів повномасштабної війни висловлює свою підтримку Україні, представив виставку «Галерея у вікні» спільно з Shcherbenko Art Centre. У межах проєкту презентують роботи сучасних українських художників, зокрема Влади Ралко, Олега Дімова, Олени Науменко, Марії Прошковської, Марини Талютто й інших авторів. Кожні два тижні роботи будуть змінюватися. Каталізатором ідеї створення проєкту став акт вандалізму: 12 травня невідомі зірвали плакат зі словами підтримки українському народові, який висів на вікні центру. 

Виставка Влади Ралко «Львівський щоденник»

Коли: 29 червня до 31 грудня

Де: Чеський центр у Софії, Болгарія

Shcherbenko Art Centre на запрошення Чеського центру у Софії презентує нову виставку у Window Gallery. Другий проєкт увібрав твори художниці Влади Ралко із нової серії «Львівський щоденник». Від початку повномасштабної війни художниця почала працювати над новою серією, яка стала реакцією на щоденні жахи воєнних дій, зафіксованих на папері.

Виставка Must Establish Reality: Ukrainian Artists under Siege 

Де: онлайн за посиланням 

Артплатформа «ІЗОЛЯЦІЯ» спільно з американською організацією Art At A Time Like This відкрили онлайн-виставку Must Establish Reality: Ukrainian Artists under Siege, на якій представлені роботи українських митців на тему повномасштабної війни з росією. Cеред авторів: Сергій Захаров, Олекса Манн, Дана Кавеліна, Антон Карюк, Катерина Лісовенко й Алевтина Кахідзе. Ініціативу можна підтримати донатом, а кошти будуть перераховані на гуманітарну допомогу українцям, які потребують фінансової підтримки. 

ПОДІЇ 

Презентація видання «Після Соціалістичного Модернізму»

Коли: 11 жовтня о 19.00

Дe: Львівський муніципальний мистецький центр

Команда проекту «Після Соціалістичного Модернізму» з радістю представляє збірку, що вийшла у форматі спеціального випуску журналу МІКС: місто, історія, культура, суспільство. Збірка об’єднала 10 авторів з України, Польщі, Британії, Німеччини, Литви та навіть Уганди. У проєкті «Після Соціалістичного Модернізму» автори досліджують, як ідеї планувальників і архітекторів останніх десятиліть СРСР та Соцблоку вплинули і продовжують впливати на міста, у яких ми живемо. Реєстрація за посиланням.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Зберегти

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: