Вакансії

Куди піти з 21 до 27 лютого

Виставка Олега Калашніка «ENFANT TERRIBLE» в ЄрміловЦентр
Виставка Олега Калашніка «ENFANT TERRIBLE» в ЄрміловЦентр

Щотижнева рубрика «Мистецька афіша» — підбірка актуальних подій в Україні.

ВИСТАВКИ

Виставка Сергія Кондратюка to the Moon

Коли: з 5 лютого до 27 лютого

Де: Avangarden gallery&wine bar, Київ

Виставка to the Moon авторства Сергія Кондратюка це живописна історія життя поселення біля «піків вічного світла» — місячних гір поблизу полюсів земного супутника, де майже ніколи не заходить Сонце. Його полотна, як кадри із чорно-білого фільму, описують життя в місячному поселені, діяльність якого зосереджена на аграрному господарстві. Їхня мета – розгорнути на поверхні Місяця базу та підготувати плацдарм для майбутніх поселенців. Це місце має стати брамою до глибокого космосу.

«БезЛадНі зв’язки»

Коли: з 2 до 22 лютого 

Де: Харківська муніципальна галерея

На виставці будуть представлені роботи відомих українських митців, створені в техніках колаж й асамбляж. Глядач матиме змогу переконатися, що в колажуванні, нашаруванні, зіткненні чужорідних і нібито абсолютно непоєднуваних елементів утілено прихований еротизм, «притягання протилежностей» і водночас це вияв абсолютної, дуже інтимної самонасолоди митця. 

Представлені художники: Іван Алиськевич, Олег Грунзовський, Владислав Краснощок, Олег Мальований, Сергій Параджанов, Олександр Печерський, Олександр Ройтбурд, Василь Рябченко, Сергій Святченко, Олег Соколов, Юрій Соколов, Сергій Солонський, Олександр Судаков, Олександр Супрун, Анатолій Шевчук.

New bridges

Коли: з 8 до 25 лютого

Де: Одеський музей східного та західного мистецтва

Символіка мостів у культурі має глибоке сакральне значення. Міст з’єднує Небо та Землю, об’єднує онтологічні першооснови, стає символом змін. Саме ці сенси акумулювала у собі виставка Алли Алексєєвої, Леоніда Багрія та Петра Лебединця New bridges (Одеса-Київ). Це алегоричний спосіб збудувати мости між різними містами, художниками та глядачами.

Анатолій Варваров: «Універсальність свободи»

Коли: з 10 до 26 лютого 

Де: ЦСМ «Білий світ», Київ

Анатолій Варваров уже багато років розкриває грані навколишнього світу через ясний і щирий, реалістичний, серйозний і водночас грайливий живопис. Головні герої його полотен — паперові літаки та човники, навколо яких вирує буремне життя. Кожен герой має свою вдачу, яку легко прочитати, адже всі вони зроблені з аркушів шкільних зошитів. Рясно розписані диктантами чи рівняннями або порожні, як tabula rasa, — і навіть стосунки з автором у них різні, наприклад, човники позують спокійніше, ніж літачки.

Ганна Криволап: «Діалог традицій»

Коли: з 28 січня до 27 лютого 

Де: Національний музей у Львові ім. Андрея Шептицького 

Виставку «Діалог традицій» Ганни Криволап представляють колекції «Причетність» і «Стрічки». Вони визначають поетично-смислову цілісність картин, які об’єднує концепт культурно-генетичного коду — важливої ланки світоглядного поля авторки.

Виставка Pomme de Boue

Коли: з 3 лютого до 27 лютого 

Де: Dymchuk Gallery, Київ 

На виставці групи Pomme de Boue представлені скульптурні роботи та мозаїки, створені впродовж 2021 року.

Основним медіумом для групи анонімних авторів є мозаїка. З осені 2018 року і до сьогоднішнього дня митці розмістили на вулицях міста більш ніж 300 об’єктів, створених з яскравої керамічної плитки. 

Власне поле художніх інтересів автори окреслюють навколо структури візуальної форми, непрямо звертаючись до спадщини Пікассо, конструктивізму, Баугаузу, геометричного абстракціонізму. Pomme de Boue протиставляють себе конвенційними стрит-артистами сучасності й кажуть про флорентійську мозаїку з акцентом уваги на процесуальності створення цілісного зображення та важливості ліній-проміжків між окремими елементами робіт.

Future Generation Art Prize 2021

Коли: з 25 вересня до 27 лютого   

Де: PinchukArtCentre, Київ

Future Generation Art Prize — це міжнародна премія в галузі сучасного мистецтва, метою якої є відкриття нових імен у світі мистецтва та надання довгострокової підтримки майбутньому поколінню художників.

Учасники та учасниці: Алекс Бачинський-Дженкінс, Вендімагейн Беліт, Мінья Бьябьяні, Ріндон Джонсон, Агата Інгарден, Бронвін Кац, Лап-Сі Лам, Міре Лі, Пол Меікі, Ліндсі Мендік, Херніке Науман, Педро Невес Маркес, Фріда Орупабо, Андрес Перейра Пас, Тереса Солар, Азіз Хазара, Хо Руї Ан, Тревор Янг, Ханна Куінлен та Роузі Гастінгс, Ярема Малащук та Роман Хімей, Калла Хенкел та Макс Пітегофф.

Виставковий проєкт «Монументальне мистецтво Святослава Гординського: начерки, рисунки, проєкти»

Коли: з 30 грудня до 27 лютого

Де: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

Святослав Гординський (1906–1993) був визнаним майстром монументальних розписів на християнську сакральну тематику. Мозаїки, стінописи та іконостаси його авторства прикрашають 56 храмів у Європі, Канаді, США й Австралії. 

На виставці представлено по декілька підготовчих робіт на сюжети «Преображення Господнє» та «Розп’яття з пристоячими», які передували проєктам мозаїк собору Св. Софії у Римі.

Експоновані шкіци та проєкти монументальних розписів храмів доповнено текстами про їхню історію та місцезнаходження, про час і деякі подробиці праці Гординського над оздобленням інтер’єрів певних сакральних будівель.

Виставка Давида Чичкана «Стрічки та трикутники»

Коли: з 4 до 28 лютого

Де: Львівський муніципальний мистецький центр

Десята велика виставка у Львівському муніціпальному мистецькому центрі — персональний проєкт Давида Чичкана «Стрічки та трикутники». У ньому Давид розмірковує про українську ідею та українську ідентичність й представляє візуальну естетику, розроблену ним для майбутнього поступу українства.

Омріяна художником Україна — це прогресивна, революційна, соціальна та незалежна країна; нездійснений модерністський проєкт, ідейні підвалини якого були закладені Михайлом Драгомановим, Іваном Франком, Лесею Українкою та іншими українськими лівими інтелектуалами. У серії графічних робіт, що стилістично посилаються на політичний плакат кінця ХІХ – першої половини ХХ століть, художник зображає уявну, альтернативну, втрачену або майбутню Україну, що стає для нього ескапістським притулком у часи неолібералізму та загострення імперіалістичної загрози з боку Кремля.

Фотовиставка I SEE PHOTO AWARDS

Коли: з 28 січня до 28 лютого 

Де: INVOGUE#ART, Одеса

Виставка присвячена артфотографії, яка є відображенням художнього бачення навколишнього світу.

На ній представлені авторські фотороботи сучасних авторів, нестандартні пошуки яких задають вектор для розвитку фотографічної практики в Україні.

ФОРМА. СИМВОЛ. ЧАС | Astian Rey

Коли: з 17 лютого до 3 березня

Де: Галерея мистецтв «Лавра», Київ

Через образи дерев’яних скульптур й інсталяцій художник розмірковує над сучасним переосмисленням сакральних символів, а також запрошує долучитися до філософського діалогу про час і культурні коди цивілізацій.

Сакральний мінімалізм — саме таким терміном Астіан Рей характеризує власний художній стиль, а сюжетна складова більшості творів формується завдяки ґрунтовним дослідженням у сфері містики, філософії та алхімії. Роботи, на яких зображені різні символи, інколи досить завуальовані й неоднозначні, покликані створити конфлікт у розумовому потоці сучасної людини, пробуджуючи інтерес до сакрального, метафізичного та того, що лежить за межами ірраціонального сприйняття.

Виставка «Життя у час змін. Українська художня фотографія»

Коли: з 16 лютого до 3 березня

Де: Національний музей «Київська картинна галерея»

«Життя у час змін. Українська художня фотографія» — це підбірка насамперед візуальних робіт, що не потребують вербальних пояснень. Автори не дублюють дійсність, а створюють нові, часом ірреальні образи. Вони прагнуть наповнити наш світ красою й передати глядачеві ті відчуття, які наповнюють кожного художника під час катарсису. 

Проєкт присвячений боротьбі з буденністю та прагненню досягти бездоганної краси. На виставці будуть представлені роботи дев’ятьох відомих українських фотохудожників: Олексія Єфременка, Олександра Шимбаровського, Андрія Котлярчука, Олександра Сергієнка, Сергія Познанського, Тетяни Дими, Дениса Копилова, Олега Пелеха та Костянтина Барана. 

Тарас Бичко: «Близько»

Коли: з 8 лютого до 6 березня

Де: Мала галерея «Мистецького арсеналу»

У проєкті «Близько» Тарас Бичко переживає страх перед хворобою через образи, що резонують з його відчуттями: вразливістю, страхом і самотністю. Фотограф відходить від документалістики. У цій серії він віддає перевагу чуттєвому, вихоплюючи з буденності речі, які в стані тривоги перетворюються на химер окремого світу. Він блукає світом хвороб, в якому досі лишилося багато табуйованого.

Тамара Турлюн: «ВЕЛИЧЕЗНИЙ, ТЕПЛИЙ ТА СМЕРДЮЧИЙ»

Коли: з 9 лютого до 6 березня

Де: The Naked Room, Київ

На перший погляд, у роботах Тамари Турлюн все зрозуміло. Художниця використовує досить обмежений, скупий інструментарій: червона фарба, близька за кольором до вохри — одного з базових пігментів з прадавніх часів виникнення живопису; білясте й шорстке біле тло, як простувата вапняна штукатурка. Плавні узагальнені обриси, крупні мазки. Відсутня перспектива і строга композиція. Персонажі та деталі розташовані вільно, якщо не сказати, що хаотично. Але водночас їм трохи затісно: грубі тіла ледь втиснуті у поверхню склеєних між собою аркушів грубого паперу. 

Олексій Белюсенко: «Моя ітака»

Коли: з 5 лютого до 8 березня

Де: Львівська національна галерея мистецтв імені Б. Г. Возницького

Київський художник Олексій Белюсенко (1960) — працює з медіумами живопису та графіки, скульптурою малих форм, колажем й ассамбляжем. У проєкті «Моя ітака» художник розмірковує про пошук власної стежки в історії, геополітику, українську ідентичність та рефлексує над поняттями «людської долі» і «любові до рідної землі».

Візуальна частина складатиметься з живописних робіт останнього десятиліття (вибрані твори з серій «Сосни», «Дорога до Судака», «Крим. Спогади», «Київ вночі», «Чужий дощ», «Щоденник екстреміста»), а також робіт у техніці колажу й ассамбляжу періоду 1990–2000-х (серії «кишеньковий лендарт» (1992–1995), «уривки» (1999–2004) і триптих «відНОСна система категоризації кольору» (2001), що експонуватимуться вперше за 20 років.

Олег Волошин: «Нічого зайвого»

Коли: з 5 лютого до 10 березня

Де: Галерея NT-Art, Одеса

Вміння зосередитися на найважливішому — на самому характері відносин між елементами композиції — з часом цілком природно призводить Волошина до абстракції, до роботи з чистими формами та їх безпосередньою виразністю. Як правило, у його композиціях ясно простежується робота з контрастами локальних колірних плям, у якій митець знаходить можливість балансу, не усуваючи при цьому насиченості та гостроти контрастів.

Олександра Токарева: «Злиття»

Коли: з 16 лютого до 12 березня

Де: Shcherbenko Art Centre, Київ

Проєкт «Злиття» Олександри Токаревої — це візуалізація роздумів про місце художниці у світі. Представлена серія акварельних робіт являє собою особливу конфігурацію контексту, який визначає форму спілкування з наявною дійсністю.

Художниця звертається до цілісності не як до інструменту, за допомогою якого можна ототожнити те, як людина мислить світ, і те, що він є незалежно від неї; для Саші повернення людини в лоно всесвіту й розчинення її в гущі чистої потенційності означає переосмислення масштабу людських амбіцій та зазіхань.

Олег Демко: Douzieme maison de la Lune

Коли: з 10 лютого до 12 березня

Де: Хмельницький обласний художній музей

Douzieme maison de la Lune (Місяць Дванадцятого дому) — «виставка-автопортрет». За словами автора, намисто збиралося з перлин і вовчих ягід рік за роком; сім років виставок не проводилося за різних обставин. Багато тем були віднайдені в 1990-х роках, з подорожей до різнояскравих країв, доторкання до строкатих миттєвостей, що викарбувалися в пам’яті дивними кольоровими акордами. 

Більшість робіт, представлених в експозиції, написані протягом останніх двох років.

«Київ 1980-х. Пошук альтернативних майбутніх»

Коли: з 26 лютого до 13 березня

Де: NAMU

Виставка «Київ 1980-х. Пошук альтернативних майбутніх» є продовженням проєкту «Після Соціалістичного Модернізму» — дослідження архітектури та містобудування 1980-х.

Проєкт «Після Соціалістичного Модернізму» триває з жовтня 2021 року, у його межах відбулася конференція та публічна програма, головним майданчиком яких став NAMU. Також на основі досліджень були створені цифрові моделі окремих конкурсних проєктів 1980-х. Із цим глядач зможе детально ознайомитись на виставці: оновлення старого кварталу Хрещатика, квартали Розенберга на Подолі й забудова вулиці Антоновича. Запропоновані архітектурні проєкти представляють Київ як майданчик експериментів на перетині новацій та збереження історії.

Анна Мельникова: City Nowhere

Коли: з 24 лютого до 14 березня 

Де: Харківська муніципальна галерея

Образ середовища, в якому ми живемо, визначають фантазії людини, яка створює новий ландшафт. У новій реальності магічна атмосфера краєвидів стикається з жорсткістю геометричних обсягів міст, які розростаються. Ритм життя, що прискорюється, поглинає та знеособлює людину. Цей проект, виконаний у техніці аналогового друку, є експериментом і спробою зобразити нову реальність та портрет нового ландшафту. В одному зображенні з’єднуються різні міста та країни, в яких авторці колись доводилося жити.

Гамлет Зіньківський: «3652019 + »

Коли: з 18 лютого до 17 березня 

Де: ЦСМ «М17», Київ

Числа, як і ті, з яких складена назва нової виставки Гамлета Зіньківського, мають значення — іманентні чи зовнішньо приписані. Так 365 — цифра на позначення кількості днів у календарному році. Водночас кожен із цих триста шістдесяти п’яти, чи навіть загалом, позначає щось персональне — тоді було те, а потому сталося це… Хоча рік може здаватися відсутнім, бо в стулюванні повік немає порятунку й сну, немає ні яви, ні прокидання, і все — той самий довічний день. Такому забуттю, що тотожне стиранню однакового задля економії пам’яті, протидіє письмо — щоденникові замітки. Це спеціальний спосіб, — навіть мнемотехніка — який складається з двох неминучих речей: дати і спогаду.

Анатолій Петрицький: «Заперечення банальності»

Коли: з 4 лютого до 20 березня

Де: Мистецький центр «Шоколадний будинок», Київ

Натхненні авангардним театральним доробком українського художника-новатора, реформатора національної сценографії Анатоля Петрицького (1895–1964), дизайнери, музейники та модельєри об’єднали свої зусилля, щоб актуалізувати та популяризувати його мистецьку спадщину в сучасному світі.

В експозиції будуть представлені оригінальні ескізи театральних костюмів Анатоля Петрицького з колекції Музею театрального, музичного та кіномистецтва України.

Познайомившись з театральною творчістю майстра, куратори та студенти Майстерні графічного дизайну Віталія Шості (НАОМА) розробили акцидентні літери, запропонували об’ємно-просторові композиції, що увійшли до експозиції.

Олег Калашнік: ENFANT TERRIBLE

Коли: з 22 лютого до 20 березня

Де: «ЄрміловЦентр», Харків

Нескінченні ряди солдатиків сховають за собою стіни центру. Бетонний простір перетвориться на полишений іграшковий майданчик — портал у дитячі шкільні роки митця. Олег Калашнік звертається до знакової іграшки свого дитинства — солдатика. Він — митець, чия творчість живиться силою ранніх і юнацьких спогадів. Свою художню увагу він фокусує на індивідуальному дитячому міфі.

Солдатик Олега Калашніка перетворюється на колись заховану дитячу скриньку, в якій крізь часи збереглися дивні «скарби». Він, як цегла, з якої хлопчик зводить світ фантазії, а дорослий будує міф власного дитинства та шукає сенси своєї гри.

Виставка Максима Мазура «Транслітерація»

Коли: з 26 лютого до 20 березня

Де: Галерея Portal 11, Київ

Проєкт базується на трансформації візуальних образів, символів, знаків, предметів у абстрактну чуттєву форму поза традиційним світоглядним сприйняттям. Автор свідомо відмовився від класичних живописних матеріалів на користь експерименту з об’єктами, намагаючись використати їх власний потенціал. Шляхом очищення реді-мейду кольором від зайвої інформативності, мистець досягає візуальної виразності, віддаляється від продукування ілюзорної реальності, репрезентуючи твори як елементи цієї реальності.

Виставка Павла Макова Mappa Mundi

Коли: з 24 січня до 2 квітня

Де: Одеський художній музей

В основі виставки — артоб’єкт MAPA MUNDI («карта світу»): 3D-макет, що схематично відтворює обриси сучасної політичної мапи світу. У ньому детально передано кордони та положення країн світу з однією різницею: у географії об’єкта території не є герметичними. 

Усі стіни-кордони у світі MAPA MUNDI пронизано дверима-шпаринами, що поєднують території між собою. Так Павло Маков «перетворює» земну кулю на багатокімнатну квартиру, де всі держави стають сусідами попри митні та карантинні відмежування.  

Виставка Люсі Іванової «Самі вечірки»

Коли: з 25 лютого до 2 квітня 

Де: Галерея «Артсвіт», Дніпро 

«Самі вечірки» не є ретроспективою Іванової у звичному сенсі. Але тут присутній певний погляд «назад» на створене в останні роки крізь призму власної біографії. У Дніпрі Іванова опанувала форму живопису в художньому інституті. Люся не відмовляється цілком від шлейфу академічного підходу, але невпинно підважує його. Її роботи — це таки зʼясування стосунків з живописом. Але це вільні стосунки без драми та надриву, навпаки — з любов’ю. Та з пристрасною зацікавленістю, куди ж ця взаємна любов приведе їх обох.

ДО{К}ВІРА {Trust Cut}

Коли: з 20 листопада 2021 до вересня 2022

Де: онлайн

Виставка ДО{К}ВІРА {Trust Cut} присвячена критичному погляду на документальне кіно як жанр.

Виставка складається з трьох частин: пролог, центральна «грибниця» {Underwater}, епілог. «Грибниця» виросла з більш ніж ста сирих відео- та аудіоматеріалів фільму режисерки Оксани Казьміної — Underwater {документальний фільм, робота над яким триває з 2016 року, і який планують завершити в 2023 році}. Також вона містить художні роботи учасниць фільму Underwater.

Учасниці виставки: AntiGonna, Наталка Дяченко, Оксана Казьміна, Ксенія Платанова, Марія Проніна.

Кураторки: Валентина Петрова та Юлія Сердюкова.

Ініціаторка проєкту та співавторка ідеї: Оксана Казьміна.

Дизайн і верстка сайту: Настя Теор.

Монтаж трейлера виставки: Валентина Петрова, Юлія Сердюкова, Михайло Челноков.

Онлайн-виставка «Кольорові скельця: життя посеред інших»

Де:  Посилання на виставку 

Онлайн-виставка спрямована осмислити ідеї багатокультурності в Україні. Міркуючи над поняттям мультикультуралізму, кураторки звернулися до образу кольорових скелець — тих культурних контекстів, на перетині яких формується українська ідентичність в умовах рухливого культурного ландшафту країни.

Діджитал-формат виставки дозволив створити простір, що не має стін, а лише самі вікна. Кожна сторінка сайту — вікно у світ автора. Онлайн-формат дозволяє, з одного боку, вступити у приватний діалог із мистецьком твором, з іншого — робить його частиною відкритої глобальної мережі.

Учасники: Артзбіговисько «Заногтиця» (Святослав Плеханов, Віталія Щелканова), Марія Вишедська, Каміла Давлятшина, Андрій Достлєв, Ола Єрємєєва, Ольга Крикун, Еліза Мамардашвілі, Марго Саркісова, Катерина Сірік, Оля Федорова, Антон Шебетко, Марина Штанько, Вероніка Шустер, Сергій Якименко.

ПОДІЇ

Мистецтво Китаю: від древності до сучасності

Коли: з 3 лютого до 10 березня 

Де: Освітня Станція 31В1, вул. Пушкінська, Київ та у режимі онлайн-трансляції щочетверга о 19:00

Курс познайомить вас з унікальною історією мистецтва Китаю, дасть загальне розуміння філософського підґрунтя його культури.

Лекції об’єднано за історичною логікою. У кожен історично визначений період буде розглянуто, які види мистецтв панували та їхній розвиток під впливом історичних подій: каліграфія, живопис, скульптура, архітектура, декоративно-прикладне мистецтво.

МОЖЛИВОСТІ

Відкритий конкурс на участь у Луцькій бієнале

Дедлайн подання заявки: 15 квітня

Бієнале відбудеться в Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків та ще у 7 локаціях міста Луцька. 

Темою основної програми буде «Полігон».

Зазвичай під словом «полігон» ми розуміємо спеціально відведену й обладнану ділянку суходолу або моря для випробувань озброєння та військової техніки, проведення заходів із бойової підготовки військ. Водночас ми часто говоримо про полігон як місце, об’єкт чи суб’єкт, який використовується для тестування чогось. Адже все, що створюється людиною, потребує випробування, а все, що потребує випробовування — потребує полігону.

Open Call районної виставки плівкової фотографії

Дедлайн подання заявки: 14 березня

Виставка ініціює та підтримує діалог у фотографічній спільноті, пропонує публічні «обговорення» фотографіями. РВПФ покликана розвивати плівкову фотографію поза межам інстаграму, району, міста і країни.

Цього разу виставка складатиметься з трьох частин, які тісно пов’язані між собою:

1. Що це — наш дім? Чим він став для нас в умовах сьогодення?

2. Що змінилося всередині нас за останні два роки? 

3.  Подорожі рідними землями, нові горизонти та відкриття. 

Щоб взяти участь у виставці — надсилайте заявку з фото на пошту [email protected] з темою листа «РВПФ-6».

Вебзастосунок «Навзаєм»

Команди Creative Management Camp та Культурна Агенція ∀ запустили вебзастосунок «Навзаєм». Платформу розробили для нетворкінгу креативників, пошуку фахівців та обміну знаннями. У «Навзаєм» можна знайти як менеджерів, так і різнопрофільних спеціалістів культурної та креативної сфери. Наразі доступна бета-версія вебзастосунку в десктопному та мобільному форматі.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Зберегти

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: