Вакансії

Куди піти з 31 січня до 6 лютого

Виставка Віктора Сидоренка «Нульовий рік. Ідея Світла» в ЦСМ М17
Виставка Віктора Сидоренка «Нульовий рік. Ідея Світла» в ЦСМ М17

Щотижнева рубрика «Мистецька афіша» — підбірка актуальних подій в Україні.

ВИСТАВКИ

Виставка-проєкт «Прірва» Олана Мамая

Коли: з 13 січня до 31 січня 

Де: Ksi Prostir 

Проєкт «Прірва» — це втілена у пап’є-маше спроба відкритої та прозорої взаємодії з різноманітними держустановами, спроба прорватися через стоси бюрократичних документів, черги й заповнені формуляри.

Олан Мамай — художник, перформер, небінарна персона. У роботах піднімає тему прекарної праці та феміністичну тематику. Родом з Києва, живе і працює в Штауфенберзі, Німеччина.

Віктор Сидоренко: «Всі кольори спектру — це біле світло»

Коли: з 3 грудня до 1 лютого

Частина І

Де: галерея «Лавра», Київ

Перша частина проєкту «Всі кольори спектру — це біле світло» — «Технології травм» поєднує різнобічні періоди й техніки і має на меті показати ранні роботи автора. Головна тема — неопрацьовані історичні травми соціальної архітектури ХХ століття. 

Наступні частини проєкту відбудуться з 10 грудня до 20 лютого у Національному музеї «Київська картинна галерея», а кінцева — у ЦСМ «М17» з 16 грудня до 20 лютого.

Станіслав Туріна, Валентин Радченко «ЦЕ НЕ МОЄ / БІЛЬ»

Коли: з 19 січня до 2 лютого

Де: The Naked Room, Київ

У практиках цих авторів можна знайти надто багато спільного і можна просто впізнати річ або ж зашпортатись об неї думкою. Обидва митці протягом довгого часу жили в просторах, переповнених дуже схожими речами, їхня кількість і ритм впливають на фактуру думки. Предмети в їхніх практиках набувають реальної та магічної важкості — це канали для різного роду зв’язків.

Баграт Аразян «ТРИПТИХ. ПАУЗА»

Коли: з 22 січня до 4 лютого

Де: Галерея «Триптих Арт», Київ

Ноти, записані без розмірів та пауз, — ще не є музикою. 

Музика починає звучати, коли з’являється розмірність і тривалість.

І паузи.

Візуальне мистецтво так само підпорядковане цій тривалості і розмірності.

І паузам.

Паузам між образотворчими елементами. Паузам між 

тривалістю колірних плям. Паузам у самій структурі і фактурі ґрунту та барвного шару.

Пауза у візуальному мистецтві створює ту «порожнечу», в якій зібрані і згущені всі смисли і стани.

Шість триптихів.

Шість видів пауз.

І звучить мелодія…

THE NAKED COLLECTOR. Володимир Кадигроб

Коли: з 4 лютого по 6 лютого

Де: The Naked Room, Київ

The Naked Collector — новий виставковий формат галереї The Naked Room, сфокусований на постаті колекціонерів та стратегіях колекціонування. Перший Naked Collector — Володимир Кадигроб, який близько 15-ти років тому започаткував свою доволі камерну, проте напрочуд репрезентативну колекцію. Зірки свого покоління, Лада Наконечна, Алевтина Кахідзе, Вова Воротньов, Саша Курмаз, Нікіта Кадан, Микола Рідний та Давід Чічкан, представлені в ній роботами, ключовими для їх практик та сучасного процесу в цілому.

Ірина Вештак-Остроменська «Carte e terre. Папери та глини»

Коли: з 20 січня до 5 лютого

Де: ЦСМ «Білий світ», Київ

Непередбачуваність і норовливість глини та паперу перетворюють кожен акт творення на експеримент, навіть за наявності добре знаної технології та давньої, багато разів повторюваної техніки. А еклектичне поєднання простих і пересічних матеріалів із вишуканими й дорогоцінними — несподівано та влучно підкреслює сучасність художнього підходу Ірини Вештак-Остроменської.

Руслан Тремби: «Тихий годинник…»

Коли: з 22 грудня до 5 лютого

Де: Shcherbenko Art Centre, Київ

Виставка об’єднала роботи різних періодів, ранні твори перегукуються з нещодавніми. Уява Руслана невпинно коливається між минулим і сьогоденням. Віднайдені колись образи та сюжети набувають нового вигляду, розкриваються через новий досвід. Минуле ніколи не залишається в минулому, не буває вичерпаним і безжиттєвим. Теперішнє — це діалог з різними пластами минулого, його переоцінка відповідно до актуальних викликів. Художник проходить цей шлях, працюючи зі своїми творами. Серії Bundes Eigentum, «Крапка», «Образ» та «Вірники» слугують шматочками пам’яті, які вбудовуються в актуальні враження, створюючи тло для серій «Наближення», «Двері відкриті», «Портрети дитинства». 

Поліна Вербицька «Рефлексії»

Коли: з 20 січня до 8 лютого

Де: Karas Gallery, Київ

У своїх роботах Поліна Вербицька занурюється в теми «краси» та «не краси» тілесного, ставлячи запитання, де проходить тонка межа між цими двома поняттями. Чому ми вважаємо якісь явища красивими, а якісь — ні? Чому одні речі та явища, попри свою небезпечність, вважаються красивими, а те, що вони роблять з тілами — жахливим та огидним? За словами художниці, частина робіт, створених за 2020–2021 роки, також є результатом експериментів з медіумами й техніками. Експозиція зібрана так, аби показати шлях від полімерної мініатюри до більших скульптурних об’єктів, перехід до кераміки і експериментів зі скульптурним колажем, якими мисткиня зараз займається.

«Затишшя»

Коли: з 10 грудня до 9 лютого

Де: «ЦЕХ», Київ

Виставка представляє роботи шістьох словацьких художників, творчість яких вперше показують в Україні. Експозиція через мистецтво демонструє особливості цих країн стосовно одна одної. Однією з таких своєрідностей є мова. Існує багато слів, які звучать однаково, але мають абсолютно інше значення. Zátišie зі словацької перекладається як натюрморт — жанр мистецтва, який зображує неживі предмети. Тому на виставці можна буде побачити картини цього жанру від Еріки Міклошової (Erika Miklóšová) та Яна Васілко (Ján Vasilko). «Затишшя» в українській мові означає спокій, безвітря, тишу, рівновагу тощо, і для багатьох іноземців це саме те, з чим вони асоціюють Словаччину. Таку атмосферу представлятимуть картини Жофії Дубової (Žofia Dubová) та Моніки Паское Мікишкової (Monika Pascoe Mikyšková). Наші сусіди багато уваги приділяють природі. Ця небайдужість та вміння цінувати навколишнє середовище представлені у роботах Мілоша Коптака (Miloš Kopták). Вільям Сламінка (Viliam Slaminka) працює з певними стереотипами суспільства, які впливають на наше сприйняття світу. Завдяки його роботам є можливість обчислити наше ставлення до тих чи інших речей.

Виставка Олександра Грехова «Монументальна окупація»

Коли: з 10 січня до 10 лютого

Де: Львівський муніципальний мистецький центр

Проєкт про пам’ятники відомим українським письменникам у Донецьку, Луганську, Ялті та Горлівці. Про громадян, які залишилися на окупованих Росією територіях, які щодня перебувають поряд із цими небагатьма фізичними магнітами присутності України в їхніх містах.

З кожним роком все гостріше стоятиме проблема реінтеграції, тож важливо розуміти, що рухає людьми, наприклад, коли вони фотографують ці пам’ятники не тільки для себе, а й викладаючи фотографії в інтернет, які почуття та думки в них при цьому виникають, як ми можемо після їх повернення налагодити з ними комунікацію.

«Поезія та перформанс. Східноєвропейська перспектива» 

Коли: з 25 листопада до 12 лютого 

Де: Центр сучасної культури у Дніпрі та галерея «Артсвіт», Дніпро

У Центрі сучасної культури в Дніпрі та галереї «Артсвіт» відкриється міжнародна виставка «Поезія та перформанс. Східноєвропейська перспектива». Вона, за словами організаторів, поєднує голоси поетів та митців другої половини ХХ століття, а також сучасних українських представників поетичних і перформативних практик. 

Виставка торкається тем цензурованості мови, її підпорядкування ідеологіям та політикам, крихкості та вразливості перед різними соціокультурними трансформаціями як у минулому, так і сьогодні.

«Красота барвности. Виставка української кольорової графіки»

Коли: з 13 грудня до 13 лютого

Де: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

Виставку присвячено 50-літтю з часу започаткування реставрації творів графіки в Національному музеї у Львові ім. Андрея Шептицького. Ювілейний проєкт представить близько 80 оригінальних аркушів з фондового зібрання авторства майже п’ятдесяти художників. Будуть представлені роботи Тараса Шевченка, Костянтина Трутовського, Миколи Пимоненка, Теофіла Копистинського, Михайла Жука, Софії Зарицької, Василя та Миколи Кричевських, Олени Кульчицької, Олекси Новаківського, Ольги Плешкан, Леопольда Левицького, Галини Захарясевич-Липи та інших відомих і забутих майстрів.

Гамлет Зіньківський «⅔»

Коли: з 19 січня до 13 лютого

Де: «ЄрміловЦентр», Харків

Гамлет Зіньківський — український художник, ключова постать українського стрітарту. Народився, живе та працює у Харкові. Лаконічна назва виставки подана у вигляді дробу “⅔”. У ній затаїлися пропорції паперу, обрані Гамлетом Зіньківським для 365 графічних нарисів пройдешнього року. Новий виток мистецького циклу зберігає формат щоденника і тримає баланс між спостереженням буденності та художньою саморефлексією. Один день, одна ситуація, одна робота. Серії традиційно поєднують графіку з лаконічними висловлюваннями. Автор не зраджує колись розпочатому ним діалогу двох мов — образу та слова.

Анатолій Криволап «НІЧ… ВІДБИТОК ЧАСУ»

Коли: з 19 січня до 14 лютого

Де: Нацiональний музей «Київська картинна галерея»

Тема проєкту — нічний пейзаж у творчості художників України ХIX, XX та XXI століть. В експозицію увійшли твори з зібрань Національного художнього музею України, Національного музею Тараса Шевченка, Національного музею «Київська картинна галерея», приватних колекцій Ігоря Воронова, Едуарда Димшиця та Юрія Комелькова.

Куратор Юрій Комельков.

Тетяни Думан-Скоп «Понад часом: національне»

Коли: з 21 січня до 20 лютого 

Де: Музей сучасного українського мистецтва Корсаків, Луцьк

Мистецький спадок Тетяни Думан-Скоп — оригінальне малярство, базоване на діалозі давньої вітчизняної художньої культури та візуальних практик ХХІ століття. Це стосується як сакральних творів, так і самобутніх картин-ілюстрацій до класиків української літератури: Богдана-Ігора Антонича, Василя Стефаника, Василя Стуса, Бруно Шульца.

Віктор Сидоренко: «Безмежне життя Смерті»

Частина ІІ

Коли: з 10 грудня до 20 лютого

Де: Національний музей «Київська картинна галерея»

Виставка «Безмежне життя Смерті» представляє серію робіт на тему кріоніки — технології заморозки людей і тварин зі сподіванням на те, що в майбутньому їх вдасться оживити. Проєкт водночас посилається як на християнський звичай збереження останків для повстання у своїх тілах на Страшному суді, так і на питання другого шансу з галузі біоетики.

«Нульовий рік. Ідея світла» 

Частина ІІІ

Коли: з 16 грудня до 20 лютого

Де: ЦСМ «М17»

Третя частина проєкту відбудеться у ЦСМ «М17» з 16 грудня до 20 лютого. Кінцева виставка «Нульовий рік. Ідея світла» складається виключно з нових робіт і скульптур. В їх основу лягли експерименти з оптикою на теми прикордонних відчуттів між реальним та зримим, фактичним і бажаним.

«БезЛадНі зв’язки»

Коли: з 2 до 22 лютого 

Де: Харківська муніципальна галерея

На виставці будуть представлені роботи відомих українських митців, створені в техніках колаж й асамбляж. Глядач матиме змогу переконатися, що в колажуванні, нашаруванні, зіткненні чужорідних і нібито абсолютно непоєднуваних елементів утілено прихований еротизм, «притягання протилежностей» і водночас це вияв абсолютної, дуже інтимної самонасолоди митця.

Ганна Криволап «Діалог традицій»

Коли: з 28 січня до 27 лютого 

Де: Національний музей у Львові ім. Андрея Шептицького 

Виставку «Діалог традицій» Ганни Криволап представляють колекції «Причетність» і «Стрічки». Вони визначають поетично-смислову цілісність картин, які об’єднує концепт культурно-генетичного коду – важливої ланки світоглядного поля авторки.

Виставка Pomme de Boue

Коли: з 3 лютого до 27 лютого 

Де: Dymchuk Gallery, Київ 

На виставці групи Pomme de Boue представлені скульптурні роботи та мозаїки, створені впродовж 2021 року.

Основним медіумом для групи анонімних авторів є мозаїка. З осені 2018 року і до сьогоднішнього дня митці розмістили на вулицях міста більш ніж 300 об’єктів, створених з яскравої керамічної плитки. 

Власне поле художніх інтересів автори окреслюють навколо структури візуальної форми, непрямо звертаючись до спадщини Пікассо, конструктивізму, Баугаузу, геометричного абстракціонізму. Pomme de Boue протиставляють себе конвенційними стріт-артистами сучасності й кажуть про флорентійську мозаїку, з акцентом уваги на процесуальності створення цілісного зображення та важливості ліній-проміжків між окремими елементами робіт.

Future Generation Art Prize 2021

Коли: з 25 вересня до 27 лютого   

Де: PinchukArtCentre, Київ

Future Generation Art Prize — це міжнародна премія в галузі сучасного мистецтва, метою якої є відкриття нових імен у світі мистецтва та надання довгострокової підтримки майбутньому поколінню художників.

Учасники та учасниці: Алекс Бачинський-Дженкінс, Вендімагейн Беліт, Мінья Бьябьяні, Ріндон Джонсон, Агата Інгарден, Бронвін Кац, Лап-Сі Лам, Міре Лі, Пол Меікі, Ліндсі Мендік, Херніке Науман, Педро Невес Маркес, Фріда Орупабо, Андрес Перейра Пас, Тереса Солар, Азіз Хазара, Хо Руї Ан, Тревор Янг, Ханна Куінлен та Роузі Гастінгс, Ярема Малащук та Роман Хімей, Калла Хенкел та Макс Пітегофф.

Виставковий проєкт «Монументальне мистецтво Святослава Гординського: начерки, рисунки, проєкти»

Коли: з 30 грудня до 27 лютого

Де: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

Святослав Гординський (1906–1993) був визнаним майстром монументальних розписів на християнську сакральну тематику. Мозаїки, стінописи та іконостаси його авторства прикрашають 56 храмів у Європі, Канаді, США й Австралії. 

На виставці представлено по декілька підготовчих робіт на сюжети «Преображення Господнє» та «Розп’яття з пристоячими», які передували проєктам мозаїк собору Св. Софії у Римі.

Експоновані шкіци та проєкти монументальних розписів храмів доповнено текстами про їхню історію та місцезнаходження, про час і деякі подробиці праці Гординського над оздобленням інтер’єрів певних сакральних будівель.

Виставка Давида Чичкана «Стрічки та трикутники»

Коли: з 4 до 28 лютого

Де: Львівський муніципальний мистецький центр

Десята велика виставка у Львівському муніціпальному мистецькому центрі — персональний проєкт Давида Чичкана «Стрічки та трикутники». У ньому Давид розмірковує про українську ідею та українську ідентичність й представляє візуальну естетику, розроблену ним для майбутнього поступу українства.

Омріяна художником Україна — це прогресивна, революційна, соціальна та незалежна країна; нездійснений модерністський проєкт, ідейні підвалини якого були закладені Михайлом Драгомановим, Іваном Франком, Лесею Українкою та іншими українськими лівими інтелектуалами. У серії графічних робіт, що стилістично посилаються на політичний плакат кінця ХІХ – першої половини ХХ століть, художник зображає уявну, альтернативну, втрачену або майбутню Україну, що стає для нього ескапістським притулком у часи неолібералізму та загострення імперіалістичної загрози з боку Кремля.

Фотовиставка I SEE PHOTO AWARDS

Коли: з 28 січня до 28 лютого 

Де: INVOGUE#ART, Одеса

Виставка присвячена артфотографії, яка є відображенням художнього бачення навколишнього світу.

На виставці представлені авторські фотороботи сучасних авторів, нестандартні пошуки яких задають вектор для розвитку фотографічної практики в Україні.

Виставка Павла Макова Mappa Mundi

Коли: з 24 січня до 2 квітня

Де: Одеський художній музей

В основі виставки — артоб’єкт MAPA MUNDI («карта світу»): 3D-макет, що схематично відтворює обриси сучасної політичної мапи світу. У ньому детально передано кордони та положення країн світу з однією різницею: у географії об’єкта території не є герметичними. 

Усі стіни-кордони у світі MAPA MUNDI пронизано дверима-шпаринами, що поєднують території між собою. Так Павло Маков «перетворює» земну кулю на багатокімнатну квартиру, де всі держави стають сусідами попри митні та карантинні відмежування.  

ДО{К}ВІРА {Trust Cut}

Коли: з 20 листопада 2021 до вересня 2022

Де: онлайн

Виставка ДО{К}ВІРА {Trust Cut} присвячена критичному погляду на документальне кіно як жанр.

Виставка складається з трьох частин: пролог, центральна «грибниця» {Underwater}, епілог. «Грибниця» виросла з більш ніж ста сирих відео- та аудіоматеріалів фільму режисерки Оксани Казьміної — Underwater {документальний фільм, робота над яким триває з 2016 року, і який планують завершити в 2023 році}. Також вона містить художні роботи учасниць фільму Underwater.

Учасниці виставки: AntiGonna, Наталка Дяченко, Оксана Казьміна, Ксенія Платанова, Марія Проніна.

Кураторки: Валентина Петрова та Юлія Сердюкова.

Ініціаторка проєкту та співавторка ідеї: Оксана Казьміна.

Дизайн і верстка сайту: Настя Теор.

Монтаж трейлера виставки: Валентина Петрова, Юлія Сердюкова, Михайло Челноков.

ПОДІЇ

Мистецтво Китаю: від древності до сучасності

Коли: з 3 лютого до 10 березня 

Де: Освітня Станція 31В1, вул. Пушкінська, Київ та у режимі онлайн-трансляції щочетверга о 19:00

Курс познайомить вас з унікальною історією мистецтва Китаю, дасть загальне розуміння філософського підґрунтя його культури.

Лекції об’єднано за історичною логікою. У кожен історично визначений період буде розглянуто які види мистецтв панували та їхній розвиток під впливом історичних подій: каліграфія, живопис, скульптура, архітектура, декоративно-прикладне мистецтво.

17-й фестиваль «Вечори французького кіно»

Коли: з 3 лютого до 9 лютого

Де: київський кінотеатр «Жовтень», харківський кінотеатр Multiplex у ТРЦ Nikolsky та львівський кінотеатр «Планета кіно» у ТРЦ Forum Lviv.

Вечори французького кіно — це фестиваль, який щорічно відкриває глядачам нові роботи французького кінематографа. У 2022 році він відбуватиметься всімнадцяте. На відміну від попереднього року, подія повернеться до офлайн-формату: покази відбудуться виключно в кінотеатрах великих українських міст.

Презентація цифрового простору ЦСМ М17

Коли: 5 лютого о 15:00

Де: ЦСМ М17, Київ 

Глядачі зможуть побачити новий віртуальний простір та мандрувати ним завдяки VR-окулярям. Перша виставка, яка буде доступна в цифровому просторі — «Нульовий рік. Ідея світла». Відвідувачі побачать нові роботи Віктора Сидоренка зовсім по-іншому.

МОЖЛИВОСТІ

European Digital Art Fair: Open Call

Дедлайн подання заявки: 31 січня

European Digital Art Fair — ярмарок, націлений продемонструвати сучасне цифрове мистецтво у синхронічному зрізі. Диджитальні роботи мисткинь та митців із 43 європейських країн будуть презентовані у двох просторах одночасно: у спеціально розробленій віртуальній галереї від V-Art та в Центрі сучасного мистецтва «М17». Гібридний формат синхронного експонування онлайн та офлайн відображає полімодальність сучасної реальності. Разом віртуальний та фізичний простори уможливлюють багатогранний досвід перцепції цифрового мистецтва.

Open call на участь в артрезиденції Stereologia

Дедлайн подання заявки: 10 лютого 2021 о 12:00 за київським часом

Платформа «ТЮ» запрошує саунд- та візуальних мисткинь з будь-яких регіонів України взяти участь у третьому епізоді серії парних артрезиденцій Stereologia у Маріуполі. 

Stereologia — серія мистецьких резиденцій, спрямована на роздуми над найгострішими проблемами, пов’язаними зі свободою, ідентичністю та ментальним станом людини. 

Протягом 2021 та 2022 року відбудеться 5 епізодів-резиденцій, кожен з яких триватиме від 3 до 4 тижнів. У третьому епізоді артрезиденції, який відбудеться з 21 лютого до 19 березня, ми пропонуємо мисткиням дослідити теми краси та жіночності. Важливою частиною програми резиденції стане публічна акція на 8 березня за участю учасниць резиденції.

Анкета для подання заявки.

Пітчинг для документалістів Ukrainian Doc Preview

Дедлайн подання заявки: 13 лютого

Ukrainian Doc Preview — це можливість презентувати потенційним партнерам свої майбутні повнометражні документальні фільми, які потребують підтримки з промоцією, дистрибуцією або шукають додаткового фінансування. Ukrainian Doc Preview збирає ключових представників міжнародної індустрії документального кіно.

Презентація учасниками своїх стрічок, які перебувають на стадії виробництва або поствиробництва, відбудеться у березні, під час 19 Docudays UA. У результаті експерти\-ки Ukrainian Doc Preview оберуть переможців, які традиційно отримають низку нагород.

Анкета для подання заявки.

Конкурс Civil Pitch

Дедлайн подання заявки: 18 лютого

Civil Pitch 2.0 — це можливість для режисерів/-ок, правозахисників/-ць і громадських активістів/-ок. Проєкт триватиме два роки та розпочнеться як конкурс ідей, що згодом трансформується в лабораторію документального кіно. Темою стане «Кіно, що змінює».

Проєкт народився як платформа для взаємодії документалістів/-ок та громадських активістів/-ок заради створення фільмів, які переосмислюють соціальну дійсність в Україні.

Анкета для подання заявки.

Вебзастосунок «Навзаєм»

Команди Creative Management Camp та Культурна Агенція ∀ запустили вебзастосунок «Навзаєм». Платформу розробили для нетворкінгу креативників, пошуку фахівців та обміну знаннями. У «Навзаєм» можна знайти як менеджерів, так і різнопрофільних спеціалістів культурної та креативної сфери. Наразі доступна бета-версія вебзастосунку в десктопному та мобільному форматі. 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Зберегти

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: