Вакансії

Куди піти з 4 до 10 жовтня

Еммануель Гатті. Hommage à François Augiéras
Еммануель Гатті. Hommage à François Augiéras

Щотижнева рубрика «Мистецька афіша» — підбірка актуальних подій в Україні.

ВИСТАВКИ

Виставка «Lithography 30»

Коли: з 12 жовтня до 14 листопада

Де: заклад «Багряний», Київ

Роботи, що виставлятимуться, були надруковані впродовж останнього року. Деякі з них
є частинами серій, що будуть або були використані в проєктах цих художників. Частина
з них є незалежними, новими творами і виставлятимуться вперше. Роботи різні, як і
художники, що працюють в одній майстерні. Завдяки використанню техніки літографії
митці безперечно мають один графічний код.

Міф про молодий місяць

Коли: з 15 жовтня до 14 листопада

Де: Muzeon Experimental Centre, Одеса

У своїй художній практиці Сана Шахмурадова досліджує феномен міфу через візуальні образи і сюжети, які інстинктивно — на рівні рефлексу — усвідомлюються як носії міфологічної мови, випереджуючи спроби формального та раціонального аналізу зображення. Художниця вибудовує свою символьну систему індуктивно: починаючи з образів побутової міфології, помічених у сімейних традиціях, і через особисту сновидальну інтерпретацію цих сюжетів авторка намагається дістатися колективних міфологічних архетипів.

FRAGILE MEMORIES

Коли: з 7 до 22 жовтня

Де: Галерея сучасного мистецтва «Триптих Арт», Київ

Групова виставка Олесі Джураєвої (Київ) та Еммануеля Гатті (Париж).

Олеся Джураєва працює у техніках глибокого та високого друку, зокрема, ліногравюрі. Змінюючи техніки і художні сюжети, пильно спостерігає за  повсякденним життям. Залишаючись вірною майстерно опанованій техніці ліногравюри, педантично працює різцем із непідробним інтересом до найменших частинок зображення (Іванна Стратійчук).

Еммануель Гатті практикує глибокий друк у контексті технічних досліджень та сценографічних інновацій – великі формати відкритого травлення на поверхні акватинти, що дозволяє глибоко і текстуровано відображати візуалізації, які ілюструють геологічний всесвіт.

«Сліди коней»

Коли: з 8 жовтня по 6 листопада

Де: Бахмутський краєзнавчий музей, Бахмут

Виставка представляє погляди на події різних періодів в світовій та українській історії: Другої світової війни (1939–1945) та Громадянської війни (1917–1923). Основою для обох проєктів слугує досвід та документальні артефакти, пов’язані з членами родин авторів. Вони формують місце рефлексивного погляду на події колективної історії. Центральним матеріалом у роботі фон Ведемейєра є аматорська зйомка його діда, який був офіцером Вермахту та фільмував пересування німецької армії. Рідний відштовхується від документів судової справи свого прадіда – отамана, близького до анархістського руху, який було розгромлено більшовиками.

Борис Філоненко, Данил Штангеєв, Антон Резніков / З «У М’ЯТІ»

Коли: з 12 по 24 жовтня

Де: The Naked Room

Виданий в 2020-му році в IST Publishing, «У м’яті» належить до авторських експериментальних коміксів. Він позиціонується як короткий графічний роман про персональні переживання, які вдається висловити через різні медіуми і контексти — європейське і азійське кіно, фрагменти філософських текстів, мистецтво XVI і XXI століть, літературу та вернакулярну архітектуру. Зокрема, Філоненко, Штангеєв і Резніков посилаються на думки чиказького коміксиста Кріса Вера, який зауважував те, наскільки важливим є «постійне повернення до питання про те, чим може бути комікс».

Виставка до 25 років Муніципальної галереї 

Коли: з 28 вересня до 22 жовтня

Де: Муніципальна галерея, Харків

У виставковому проєкті буде висвітлено історію створення і функціонування МГ, показано основні події та виставки, які вдалося створити за 25 років роботи. В експозиції перебуватиме інсталяція, за допомогою якої глядач зможе ознайомитися з усіма найважливішими подіями в житті галереї та Харкова у хронологічному порядку (перший фестиваль для молодих художників NonStopMedia, проєкт «Культурні герої», проведення Другої Національної Бієнале молодого мистецтва).

«Проходячи повз монастир»

Коли: з 30 вересня до 15 жовтня

Де: артцентр «Білий Світ», Київ

Від зображення конфлікту людини і міста Петро Сметана переходить до усвідомлення протистояння людини з невизначеністю і метушнею. І раптом не лише знаходить вирішення виявленої проблеми, а й пропонує його глядачеві в кришталево ясній формі — у вигляді запрошення на спільну прогулянку повз монастир.

«ОР»

Коли: 30 вересня до 20 жовтня

Де: простір Ksi Prostir Ѯ, Дніпро

Уявлення про працю художників часто є романтизованими та ідеалізованими у суспільстві. Наскільки стереотипи збігаються з реальністю, як почувається художниник в межах організації або інституції, з чого складається творчий процес — організатори виставки вирішили дізнатися у непростий для всіх час карантину.

«ОР» — серія експериментальних онлайн-резиденцій від Ksi Prostir, де куратори та художники заглядають за лаштунки й роблять акцент на процесі творення молодих мисткинь і митців, що відбувалося протягом 2020-2021років.

«Корисні копалини: виставка опер у павільйоні спогадів культури»

Коли: з 1 до 31 жовтня

Де: 13-й павільйон ВДНГ, Київ

У 13-му павільйоні ВДНГ музична агенція «Ухо» проведе мультимедійну виставку «Корисні копалини: виставка опер у павільйоні спогадів». Проєкт присвячений трьом сучасним операм, які «Ухо» ставило у 2016-2018 рр. і створений на основі відеозаписів та сценічних декорацій цих опер. «Корисні копалини» — це середовище, у якому глядачі можуть досліджувати оперні твори, їхній сюжет, музику, сценічні рішення та історію створення без часових обмежень театрального формату. 

Future Generation Art Prize 2021

Коли: з 25 вересня до грудня 2021  

Де: PinchukArtCentre, Київ

PinchukArtCentre анонсував виставку 21 номінанта 6-ї Премії Future Generation Art Prize. До шорт-листа увійшли художники та художні групи з п’яти континентів, відібрані з понад 11 700 заявок із майже 200 країн світу.

Future Generation Art Prize — це міжнародна премія в галузі сучасного мистецтва, метою якої є відкриття нових імен у світі мистецтва та надання довгострокової підтримки майбутньому поколінню художників.

«Безконечність»

Коли: з 23 вересня до 24 жовтня

Де: Національний музей ім. Андрея Шептицького, пр. Свободи, 20, Львів

«Безконечність» — великий ретроспективний проєкт, присвячений 50-літтю діяльності мисткині на фабриці кахлю (нині — «Львівська кахлярня 1872»). Творчість Оксани Чепурної — унікальне явище в сучасному українському мистецтві. Помисли художниці глибоко закорінені у традиційній народній орнаментальній культурі й одночасно сягають цілком сучасних форм і модернових поглядів.

Оксана Чепурна своїми творами оновлює дещо забуту кахлярську манеру епохи модерну. Сучасні за композицією, структурою та формою керамічні твори водночас бережуть прадавні національні традиції, започатковані у глибинах трипільської культури.

«На акваторії заводу купатися було заборонено»

Коли: з 23 вересня до 24 жовтня

Де: галерея «М17», Київ

Перша масштабна презентація робіт художників і художниць, які протягом останніх років працювали на території колишнього Одеського судноремонтного заводу СРЗ-2, перетворивши його на унікальний культурний кластер і трансмедіальну лабораторію. Кураторки: Жанна Кадирова та Майя Колеснік. 

«Хвостосховище. Інженер»

Коли: з 17 вересня до 15 жовтня 

Де: Voloshyn Gallery, Київ

Даніїл Ревковський і Андрій Рачинський представляють продовження серії «Хвостосховище», перша частина якої, у формі Музею людської цивілізації, була експонована в PinchukArtCentre на початку цього року. У Voloshyn gallery буде представлена гілка історії «Хвостосховища», що історично належить до 1937 – 1944 рр. і територіально стосується сучасних меж міста Кривий Ріг.

«Асемічний переклад»

Коли: з 17 вересня до 15 жовтня

Де: «Асортиментна кімната», Івано-Франківськ

Роботи створені двома митцями — Вольтом Агапєєвим та Оленою Турянською завдяки листуванню. Працюючи над проєктом, художники задіяли принцип «вишуканого трупа»* й асемічного письма. Водночас кожен графічний лист апелює до теми коду та його вільного дешифрування.

*«Вишуканий труп» — гра та метод, започаткований сюрреалістами, в якій кожен з учасників по черзі додає свою частину до спільної композиції / роботи.

Woman to woman. Ґерті Дойч та Інґе Морат

Коли: з 16 вересня по 17 жовтня

Де: Dymchuk Gallery, Київ

На виставці під кураторством Курта Кайндля будуть експонуватися роботи знакових австрійських фотографок ХХ століття. Обом жінкам вдалося заявити про себе у професії, де доти переважали чоловіки. Вони працювали на найважливіші іміджеві ЗМІ свого часу: Ґерті Дойч — на англійський журнал Picture Post, а Інґе Морат — на французьку агенцію Magnum. З великої кількості робіт обох фотографок, які перебувають в архіві австрійської галереї FOTOHOF, куратори відібрали для виставки лише портрети жінок. Їх поєднали попарно — по одній світлині від кожної — і тепер фотографки ніби вступають в уявний діалог про образ жінки.

«Людина-рана» — проєкт Микити Кадана

Коли: з 15 вересня до 17 жовтня

Де: Львівська національна галерея мистецтв імені Бориса Возницького, Львів

На виставці Микити Кадана будуть показані чотири історії, кожна з яких — у діалозі з локаціями та артефактами Львівської картинної галереї. Ці експозиції-історії поєднує тема перетворення травми на зброю та майбутньої універсальної «останньої перемоги», яка належатиме не історичним тріумфаторам, але упослідженим й жертвам. Водночас ці експозиції розглядають показану в музеї історію мистецтва як «історію ран».

Виставковий проєкт «Тату, шолом тисне. Сучасне мистецтво з колекції NAMU»

Коли: з 10 вересня до 28 листопада

Де: NAMU, Київ

Виставка «Тату, шолом тисне» розгортатиметься у 5 залах, де буде представлено понад півсотні творів. В архівно-документальному залі вперше подано огляд, впорядкування й аналіз історії музею у контексті розвитку сучасного мистецтва та його представлення на виставках 1990-х років. В експозиції також будуть показані відібрані твори з колишньої корпоративної колекції АТ «Градобанк», яка після тривалих судових процесів у 2016 році увійшла до зібрання NAMU. Це полотна Олександра Ройтбурда, Юрія Соломка, Яни Бистрової, Валерії Трубіної, Тіберія Сільваші, Миколи Кривенка, Дмитра Кавсана, Сергія Панича, Марини Скугаревої, Олега Тістола та ін. 

Виставка Олега Тістола «Європа»

Коли: з 14 вересня до 15 грудня

Де: центральний офіс Укрексімбанку в Києві

В експозиції будуть вперше представлені публіці нові твори Олега Тістола з серії «Тіні», а також інші знакові, переважно нові, роботи митця останніх років. Пейзажі й натюрморти, портрети, монументальні багатофігурні полотна. Крім того, знамениті пальми і бетонні «Голови» — єдиний скульптурний проєкт Нацпрому, який представляє чотири сторони світу; твори зі знакового «Проєкту грошей». 

play, rec, pause…

Коли: з 9 вересня до 17 жовтня

Де: Музей кіно «Довженко-Центру», Київ 

Проєкт play, rec, pause…, придуманий спеціально для Музею кіно «Довженко-Центру», ставить під сумнів ідею виставки як статичного простору. Його унікальність полягає у введенні до експозиції свого роду «лабораторії», де відбувається дослідницький процес зі спеціально запрошеними мистецтвознавцями, критиками, кураторами, художниками. Виставка складається з тематичних кластерів, що показують трансмедіальну творчу практику та розповідають про аспекти доробку Гнилицького, пов’язані прямо чи опосередковано зі світом кіно, телебачення та попкультури. Поруч з живописом представлені також інсталяція, медіа-гібриди, об’єкти, відео та анімаційні роботи колективу «Інституції».

«Тимчасова не/доступність. Ukrainian-Austrian Art Residency 2021»

Коли: з 25 вересня по 19 жовтня

Де: Мала Галерея Мистецького арсеналу, Київ

У двомісячній резиденції взяли участь десятеро художників й художниць з Австрії та України. Програма відбувалася у гібридному форматі — онлайн та офлайн. Учасники сформували п’ять тандемів. У діалозі вони працювали над створенням мультимедійних проєктів на тему місця та його не/доступності у зв’язку з глобальною епідемічною ситуацією.

«Я під’їжджала до мiста, якого ще не знала»

Коли: з 9 вересня до 23 жовтня

Де: Галерея «Артсвіт», Дніпро

Виставка задумана як своєрідне перезавантаження стосунків між містом та його жителями через практики турботи. Кураторки пропонують містянам долучитися до серії подій, воркшопів і перформансів, котрі через «малі жести» (тобто доступні кожному і кожній практики з використанням інструментарію мистецтва) дадуть можливість подолати чи хоча б порушити автоматизм сприйняття міста та перезібрати стосунки не тільки з конкретними об’єктами, а й з містом в цілому. 

Події

«Після соціалістичного модернізму»

Коли: 11 – 12 жовтня

Де: онлайн

«Після соціалістичного модернізму» — це дослідження архітектури Києва 1980-х років. Результатами проєкту стане конференція для дослідників архітектури, публічна програма, онлайн-виставка конкурсів та концепцій Києва 1980-х і публікація збірника. Головними організаторами є Національний художній музей України (NAMU) та Національний художній музей Литви. 

Екскурсії про мистецтво на ВДНГ від Євгенії Моляр

Коли: 2, 3, 16 та 17 жовтня, 16:00

Де: ВДНГ, Київ

Квитки: тут

У жовтні на ВДНГ пройдуть екскурсії, присвячені мистецьким творам, що з’являлися на території комплексу з моменту його створення у 1958 році до сьогодення. Екскурсії проводитиме мистецтвознавиця Євгенія Моляр, кураторка мистецького сезону «Літа на ВДНГ». Маршрут охоплюватиме центральні павільйони з декоративними розписами, скульптурними композиціями та керамічними елементами. Гості дізнаються більше про художні техніки, що застосовувалися при оформленні будівель та про авторів, які працювали над втіленням проєктів. Також прогулянка пролягатиме повз модерністські павільйони й будівлі, які є прикладом вдалої ревіталізації. Євгенія Моляр познайомить відвідувачів з роботами, які наразі експонуються на території комплексу: як сучасними артоб’єктами, так і творіннями митців минулих років — як от скульптура «Бруківка — зброя пролетаріату».

МОЖЛИВОСТІ

Подати фільм на Docudays UA

Подати свій фільм можна в конкурсну програму, що складається з трьох секцій: міжнародного конкурсу DOCU/СВІТ та DOCU/КОРОТКО й національного конкурсу DOCU/УКРАЇНА, де представлені документальні стрічки, створені в Україні або в копродукції з Україною, а також українськими режисерами та режисерками у співпраці з іноземними компаніями-виробниками.

Подати фільм можна через платформу FILMFREEWAY. Прийом та розгляд заявок є платним.

*Подаючи свій фільм на фестиваль, ви погоджуєтеся з умовами подання та регламентом Docudays UA.

Дедлайн прийому фільмів – 1 грудня.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Зберегти

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: