Виставка Алевтіни Кахідзе «Автопортрети»
Коли: з 24 лютого
Дe: Window Gallery у Софії, Болгарія
Художниця веде свій щоденник, де через тексти і малюнки фіксує події, думки й спостереження в своїй особливій авторській манері. Алевтина завжди тендітна, чуттєва і уважна до самих дрібних нюансів у своїх роботах. ЇЇ короткі особисті історії, і з легкою, тонкою іронією, і з реальною страшною правдою, розгортають перед нами глибину великої трагедії, яка відбувається зараз в Україні. Здавалося б, все так просто і зрозуміло: що природно бажати жити щасливим і повноцінним життям, і що українцям зараз це не доступно через війну.
Виставка Віталія Матухна «Пейзаж буде іншим»
Коли: з 2 лютого по 10 березня
Дe: Львівський муніципальний мистецький центр
На початку 90-х років на сході Україні почались процеси деіндустріалізації. Містоутворювальні підприємства почали закриватись або знищуватись. З початком війни у 2014 році ситуація у містах, які опинились на межі колапсу, погіршилась ще більше. Місто, у якому народився Віталій Матухно та прожив все своє життя — Лисичанськ — залишилося без всіх головних підприємств, у яких працювала більшість населення міста ще до початку війни. Можна сказати, що після 2014 місто почало повільно розкладатися. Міська історія, яка завжди була тісно пов’язанаою з промисловістю, залишилась всередині руїн заводів та фабрик.
Моя квартира скинула шкіру: виставка історичних стінописів Львова
Коли: з 6 по 15 березня
Дe: Львівський Муніципальний Мистецький Центр
Витвори монументального мистецтва можна знайти на стінах та стелях багатьох квартир львівського середмістя. У радянський період та в час пострадянської моди на «євроремонт» ці розписи поховали під емалями, фарбами та вагонкою. Сьогодні ж ми спостерігаємо за тим, як ці камяниці «скидають шкіру» завдяки праці реставраторів та мистецтвознавців. Саме про них і їхню роботу — ця експозиція та освітня програма.
Коли: з 19 січня до 31 березня
Дe: Одеський художній музей
Пережитий досвід українців з початку вторгнення рф на територію України вимагає від мистецтва пошуку образних мов, які розповідають про війну. Ці мови створюють візуальний літопис останніх восьми років. Досвід фронту, тилу та біженства зробили український арт мистецтвом свідчення та участи. Українські художники та їх співвітчизники складають єдність спільної долі.
Працюючи з фотографіями, створеними українськими військовими, кожен з трьох художників обирає властиву йому інтонацію — від їдкого сарказму до байдужого спостерігання деконструкції практик ворога.
Виставка Нікіти Кадана «І вогонь, і попіл»
Коли: до 12 березня
Де: Музей мистецтв у Лодзі
Представлені роботи розповідають про історію українського мистецтва та вплив на нього сучасної війни. Художник зобразив багатонаціональне різноманіття авангарду в Україні 1920-х років. Виставка включає як вже знайомі роботи Кадана — зокрема, «Ревізіоністський синдром», створений в Івано-Франківську минулого року, — так і нові. В історичній залі Kabinett der Abstrakten можна побачити макет памятника голові Земної Кулі. Це образ із поезії Вєліміра Хлєбнікова, який жив у радянському Харкові. Ескіз створив український авангардист Василь Єрмілов. Поряд знаходиться VR-інсталяція із цим пам’ятником, поміщена у знищений російською ракетою дворик Будинку праці в Харкові.
Виставки «Захисний шар» Костянтина Зоркіна
Коли: з 9 лютого до 22 квітня
Дe: галерея Артсвіт, ДніпроПроєкт «Захисний шар» є продовженням творчої практики Костянтина, але зміни реальності, які відбуваються зараз, змусили його переглянути значення створених раніше образів та винайдених технік. Художній світ, який Костянтин створював в останні роки з дерева, несподівано доповнився металом. Для митця метал завжди був агресивним матеріалом, на відміну від дерева. Робота з ним завжди супроводжується небезпекою: зварювання, опіки, іскри, вогонь, іржа, поранення —потенція травмування закладена в металі, бо він твердіший за людське тіло. У представленому проєкті травмуючий і травмований метал стає втіленням почуттів воєнного часу, постійного співвідношення захисту й беззахисності.
Коли: з 7 грудня по 30 квітня
Дe: PinchukArtCentre, Київ
PinchukArtCentre представляє виставку 18-ти номінанток та номінантів 7-ої Премії PinchukArtCentre – загальнонаціональної премії в галузі сучасного мистецтва для українських художниць та художників віком до 35 років включно. На виставці представлені нові та нещодавно створені роботи художниць, художників та мистецьких колективів з усієї України, включаючи мисткинь та митців, які зараз проживають за її межами.
Відчуття, яке виникло між усіма учасни_цями процесу протягом роботи над експозицією, втілилося в назві виставки «Об’єднані». Це єднання присутнє у виставкових залах і залишиться в нових відносинах, які долають відстані і виклики. Продовжувати робити мистецтво під час війни – це не лише можливість рефлексувати травматичний історичний досвід, але й потужна форма спротиву.
Цьогоріч було отримано більше 1000 заявок, з яких незалежною відбірковою комісією було обрано 20 номінантів_ок, роботи 18 з яких представлено на виставці: Михайло Алексеєнко (32, Київ), Ян Бачинський (31, Львів), Юрій Білей (34, Ужгород/Вроцлав/Берлін), Артем Гумілевський (36, Миколаїв), Вікторія Довгадзе (30, Львів), Юрій Єфанов (32, Київ), Дана Кавеліна (27, Мелітополь/Львів/Берлін), Ніколай Карабінович (34, Київ/Антверпен), Дарія Кузьмич (31, Київ), Катерина Лисовенко (33, Одеса/Київ), Кристина Мельник (29, Київ), Павла Нікітіна (25, Брно), Антон Саєнко (33, Суми/Київ), Олександр Сіроус (26, Харків/Київ), Максим Ходак (21, Біла Церква/Київ), Петро Владіміров (29, Луганськ/Варшава) та Олександра Майборода (26, Київ/Варшава), Даніїл Ревковський (29, Харків) та Андрій Рачинський (32, Харків) та commercial public art (30, Київ/36, Одеса).
Коли: з 11 березня по 30 квітня
Дe: Музей Ханенків, Київ
Експозиція представить роботи групи художників, яка допомагала музею із поточними завданнями щодо убезпечнення колекції, захисту приміщень та полагодження наслідків бомбардувань (Андрій Бойко, Олександр Довгий, Андрій Сідоркін, Олексій Романенко, Богдан Бунчак, Віктор Боровик, Валентин Радченко, Олексій Шмурак, Роман Михайлов, Станіслав Туріна, Ігор Македон, Добриня Іванов, Тарас Ковач, Діма Казаков). Кураторка — Катя Лібкінд. Виставка має три головні теми:
«Звідки ми говоримо?»
Виставка прагне розповісти про те, ким і як вона створена. Не виключено, що розповідь є незвичною, десь іншо-, а десь інако- мовною. Можливо це розповідь про цілісність та одиничність у команді, можливо про те, чому ми всі все одно тут.
«Критерії вибору»
За якими критеріями твори потрапляють музей? Як їх сортують? Хто і як вибирає, що рятувати в першу чергу? А якщо ми маємо власний вибір?
«Любов»Це наскрізна тема. Вона повсюдно втручається і поглинає дві перші. Тому що Музей Ханенків — дитя і акт любові. Наша резиденція тут — акт піклування про любов. Ця тема раптово надихнула всіх учасників, а іноді перетворювалась на мову. Це тема, на яку чомусь важко зважитися в мирний час.
Рустам Мірзоєв «Хлопчик з валізкою»
Коли: з 17 лютого по 6 червня
Дe: «ЦЕХ», Київ
«Хлопчик з валізкою» – один із найбільш різнокольорових проєктів Рустама Мірзоєва. Проте це не глянцева строкатість. Яскраві плями синього, жовтого, червоного схожі на сигнали тривоги.
Проєкт просякнутий передчуттям, що звичне буття наближається до прірви. Загалом образи Рустама Мірзоєва нерідко є тривожними. Персонажі розгублені та самотні, здається, вони чекають поради глядача. Навколишній простір наче витісняє цих дівчат та хлопців. Власне, жодного абстрактного тла – простір, в якому розміщено індивідуума, часто є головним героєм картини. І цей простір конфліктує з людиною, він спричиняє неспокій.
Виставка Must Establish Reality: Ukrainian Artists under Siege
Артплатформа «ІЗОЛЯЦІЯ» спільно з американською організацією Art At A Time Like This відкрили онлайн-виставку Must Establish Reality: Ukrainian Artists under Siege, на якій представлені роботи українських митців на тему повномасштабної війни з росією. Cеред авторів: Сергій Захаров, Олекса Манн, Дана Кавеліна, Антон Карюк, Катерина Лісовенко й Алевтина Кахідзе. Ініціативу можна підтримати донатом, а кошти будуть перераховані на гуманітарну допомогу українцям, які потребують фінансової підтримки.
Онлайн-виставка The painting from the photo that was taken at a great distance and then cropped
В онлайн-просторі Shukhliada буде представлений виставковий проєкт Лесі Хоменко «Живопис з фотографії, яка була зроблена з великої відстані і потім обрізана»*. Однією з тем проєкту є співвідношення живопису та його цифрової копії, що через диджиталізацію культурного життя замінила оригінал (картину) у безлічі онлайн-виставок, фестивалях, художніх ярмарках.
У Shukhliada картина Хоменко буде експонована у масштабі 1:1, що дає змогу глядачеві відчути реальний розмір роботи. Проте позбавляє его можливості побачити її повністю через персональний гаджет — телефон або екран комп’ютера, бо вихоплює лише невеликий фрагмент. Перетворюючи, таким чином, фігуративне зображення на абстрактне поле кольорових форм.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: